Do mýta je přihlášeno 344.000 vozidel, další přibudou postupně

Praha 9. prosince (ČTK) – Do nového mýtného systému je přihlášeno tři čtvrtiny očekávaných vozidel, tedy 344.000. Dalších přibližně 114.000 budou dopravci registrovat postupně v příštích týdnech a měsících, velké kolony by tak už nastat neměly. Informoval o tom dnes správce mýta, společnost CzechToll. Za prvních osm dní fungování satelitního systému bylo vybráno přes 237 milionů korun.

Porovnání výběru v novém mýtném systému oproti starému je složité. Za první kompletní týden, tedy od pondělí 2. prosince do neděle 8. prosince, bylo na mýtném vybráno kolem 231 milionů korun. Ve srovnání s prvním prosincovým týdnem roku 2018 tak bylo na mýtném vybráno zhruba o pět milionů korun méně. Naopak ve srovnání s posledním listopadovým týdnem, kdy také ještě fungoval starý mikrovlnný systém, je to o přibližně dva miliony korun více.

Postupně se mezi dopravci také zvyšuje počet vydaných palubních jednotek. Během minulého týdne jich CzechToll vydal přes 32.000. V současnosti je tak řidiči mají instalované v 247.000 vozidlech.

Systém podle provozovatele funguje bez problémů a závad. Po spuštění nakonec nenastaly ani očekávané několikakilometrové kolony. Během celého minulého týdne se nárazově tvořily fronty do dvou kilometrů na dvou místech, a to u hraničních přechodu Lanžhot na dálnic D2 a na 78. kilometru dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a Prahu. Původně přitom panovaly obavy, že po spuštění nového systému budou na některých místech kolony až ke 12 kilometrům. CzechToll ovšem i nadále ponechá u hranic dvojnásobnou kapacitu registračních míst pro případ nárazových kolon.

Nové mýto funguje prostřednictvím satelitní technologie. Provozuje jej konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll, které zvítězilo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz systému v tendru na nový mýtný systém a jeho provozovatele loni. Systém nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii firmy Kapsch. Neúspěšný Kapsch proti průběhu tendru protestoval a okolnosti mýtné smlouvy stále řeší antimonopolní úřad i soudy.

Mýto v Česku funguje od roku 2007 a stát na něm od té doby vybral kolem 108 miliard korun.

sip jzf

zdroj: ČTK

Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.