Dražeb mírně ubývá, roste obliba elektronických aukcí majetku

Brno 14. ledna (ČTK) – Počet dražeb v České republice se v minulém roce mírně snížil, tento způsob prodeje stále častěji nahrazují jiné cesty, zejména elektronické aukce. Novinářům to dnes řekl zástupce společnosti Prokonzulta, která je dlouhodobě největším dražebníkem v Česku.

Podle oficiální statistiky na portále Centrální adresa se v České republice loni uskutečnilo 1638 dražeb, tedy o 40 méně než v roce 2018. Celkem se prodal v dražbách majetek za 2,5 miliardy korun.

„V posledních letech stále mírně ubývá dražeb dobrovolných i nedobrovolných. Dražby jsou nahrazovány jinými formami prodejů, z našich zkušeností jsou jimi nejčastěji elektronické aukce, tedy přímé prodeje formou licitace,“ uvedl Josef Machů. Na rozdíl od dražby nemusí prodávající po skončení aukce s vítězem smlouvu uzavřít.

Největší dražbu uplynulého roku uskutečnila právě Prokonzulta a šlo o prodej souboru pozemků převážně zemědělské půdy téměř ve všech krajích v Česku. „Soubor se dražil jako celek a cena dosažená licitací dosáhla částky 203,3 milionu korun. Zajímavostí je, že dražební vyhláška obsahovala 89 stran a z nich 84 stran tvořila specifikace předmětu dražby,“ uvedl Machů.

V současnosti se podle něj stále méně draží velké průmyslové areály, zato se častěji stává, že chce svou nemovitost do dražby přihlásit jejich majitel. „Stává se nám, že přijde paní z ulice a chce vydražit svou chatu. To dokazuje, že dražby už nemají punc nedůvěryhodnosti, jako tomu bývalo v minulosti,“ uvedl Machů.

Pro majitele nemovitosti je forma dražby výhodná zejména s ohledem na rychlost. „Stále častěji lidé v dražbách kupují rodinné domy nebo byty, které nejsou v úplně dobrém stavu a úvěr si pak berou na stavební práce a ne na samotný nákup nemovitosti. Zájem je také o dražené pozemky,“ dodal Josef Machů.

Prokonzulta v loňském roce obhájila pozici dražební jedničky a ve 208 dražbách prodala majetek za 789 milionů korun.

ska hj

zdroj: ČTK

Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.