Praha 20. dubna (ČTK) – Energetická společnost ČEZ rozumí rozhodnutí české vlády vyřadit z připravovaného tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ruskou společnost Rosatom. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Připomněl, že bezpečnostní otázky řeší podle smlouvy výsostně stát. Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému bloku na konci loňského července. Ruskou firmu se Česko rozhodlo neoslovit v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014.
„Bezpečnostní otázky týkající se národní bezpečnosti nikdy neřeší firmy. Tato oblast podle smlouvy patří výsostně státu, a my rozumíme rozhodnutí vlády. Nyní uděláme maximum pro úspěch tendru ve třech uchazečích,“ řekl dnes ČTK Kříž. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po pondělním jednání kabinetu uvedl, že polostátní ČEZ, který je investorem stavby, zašle do konce měsíce takzvaný bezpečnostní dotazník pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států.
Havlíček zopakoval, že na základě bezpečnostního dotazníku finálně osloví uchazeče až příští vláda. Současná vláda dříve předpokládala, že bude osloven i Rosatom. Podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zůstala ruská firma spolu s francouzskou EDF, korejskou KHNP a severoamerickým Westinghousem mezi uchazeči o stavbu v Dukovanech, se kterými bude stát dál jednat. Vyřazena naopak byla čínská firma CGN. Účast Rosatomu dlouhodobě kritizovala část opozice i někteří bezpečnostní experti.
Rosatom v reakci na pondělní oznámení uvedl, že rozhodnutí české vlády lituje. „Vyřazení Rosatomu z tendru na rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany v Česku je politickým rozhodnutím, které poškozuje dosavadní vzájemně výhodnou spolupráci v oblasti jádra mezi našimi zeměmi. Během 65 let spolupráce bylo v Česku postaveno šest jaderných bloků, které pomáhají spolehlivě a bezpečně zajišťovat energetickou soběstačnost země a české firmy díky tomu získaly unikátní zkušenosti s výrobou zařízení a jeho dodávkami pro reaktory VVER a do projektů Rosatomu po celém světě,“ napsala firma ve vyjádření zaslaném ČTK.
Obchodní model, se kterým počítala pro stavbu nového bloku v Dukovanech, podle ní zahrnoval zapojení stovek českých a evropských firem, v rámci kterého mohly být uzavřeny smlouvy za miliardy eur. „Vyřazením Rosatomu z tendru tak česká strana v první řadě vyřazuje především svůj národní průmysl,“ dodala ruská firma.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích řekl, že by Rosatom neměl ve hře o rozšíření Dukovan zůstat. Nový jaderný blok v Dukovanech bude zřejmě plně financovat stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl stát zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší.
rdo mol
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.