V dnešním díle Akademie veřejných zakázek se podíváme na problematiku CPV kódů a s ní spojené riziko porušení zákona 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZZVZ).
Anglická zkratka společného slovníku pro veřejné zakázky CPV (Common Procurement Vocabulary) představuje jednotný klasifikační systém pro veřejné zakázky, jehož cílem je standardizovat odkazy, které zadavatelé používají pro přesný popis předmětu veřejných zakázek. Hierarchická struktura CPV kódu se skládá až z devíti čísel, která jsou rozdělena do oddílů, skupin a kategorií. Výhodou je zejména to, že CPV kódy lze identifikovat z jakékoliv země EU bez nutnosti překladu.
V případě zahraničních dodavatelů je právě CPV kód prvotním srozumitelným a rozlišujícím prvkem v databázi veřejných zakázek. Správné určení předmětu zakázky (případně jednotlivých předmětů částí veřejné zakázky) prostřednictvím CPV kódů je tedy velmi důležité zejména při uveřejňování informací o nadlimitní veřejné zakázce v Úředním věstníku Evropské unie (TED).
Společný slovník pro veřejné zakázky (CPV) podporuje transparentnost zadávání zakázek. Podle písm. B) bodu 5 přílohy č. 7 vyhlášky č. 168/2016 Sb. jsou jednou z povinně uveřejňovaných informací ve VVZ a v TED právě kódy CPV. Nesprávnou klasifikací předmětu plnění CPV kódem tak může dojít k porušení ZZVZ, konkrétně k porušení zásady transparentnosti i k porušení zásady zákazu diskriminace.
Je důležité, aby zadavatelé při vymezení předmětu veřejné zakázky prostřednictvím CPV kódů postupovali vždy obezřetně a aby použité CPV kódy co nejvíce vystihovaly poptávaný předmět zakázky. Chybné vymezení CPV kódů může totiž poměrně jednoduše odradit potenciální dodavatele (zejména zahraniční), kteří mohou z formuláře uveřejněném v TED vyhodnotit, že předmět plnění neodpovídá jejich obchodní činnosti. Tímto pak jednoznačně dochází k porušení zásady transparentnosti a zásady zákazu diskriminace.
E-ZAK i Portál pro vhodné uveřejnění obsahují nástroje pro vyhledání i uveřejnění CPV kódů v rámci zakázky.
Ministerstvo pro místní rozvoj prosazuje používání číselníku NIPEZ jako jednu z komponent Národní infrastruktury pro elektronické zadávání. Kódy komodit v NIPEZ většinou odpovídají CPV.
Přečtěte si také článek o NUTS kódech.