Praha 31. ledna (ČTK) – Roční zpoždění zřejmě bude mít spuštění portálu Czechiana. Ten má umožnit přístup k obrazovým, textovým, audiovizuálním a zvukovým materiálům, které jsou součástí kulturního dědictví. Stát ho chce spustit v říjnu roku 2021, původně počítal s letošním říjnem. Rozpočet projektu je téměř 449,5 milionu korun, částečně ho zaplatí evropské fondy. Vítězem veřejné zakázky za 269 milionů korun bez DPH je Společnost pro národní informační kulturní portál Czechiana Tempest a jako společník družstvo Czech It Cluster.
„Projekt Czechiana bude realizován v říjnu 2021. Aktuálně se přípravuje podpis smlouvy – po uběhnutí doby k podání námitek 5. února 2020,“ sdělila na dotaz ČTK Iva Awwadová z ministerstva kultury. Tendr na vybudování portálu MK vypsalo loni v dubnu, obálky se otevíraly loni na konci října. Projekt Czechiana byl v roce 2019 schválen jako prioritní v rámci vládního programu Digitální Česko.
Ministerstvo už dříve uvedlo, že v Czechianě budou zpřístupněny pro uživatele fotografie, obrazy, mapy, kresby, knihy, noviny, dopisy, deníky, archivní materiály, filmy, audiovizuální díla, záznamy televizního a rozhlasového vysílání, nahrávky mluveného slova i hudba. Podklady budou do systému dodávat Národní památkový ústav, Národní muzeum, Národní knihovna, Národní galerie, Národní filmový archiv a Moravská zemská knihovna.
Technicky bude portál Czechiana pouze přesměrovávat požadavky na vyhledání konkrétního díla na instituce, odkud materiály pocházejí. „Problematika děl, která podléhají autorským právům, bude řešena typickým mezinárodním řešením, kdy je takto chráněné dílo zobrazeno jen v náhledu či nízkém rozlišení,“ uvedlo ministerstvo.
Portál navazuje na projekt Evropské komise nazvaný Europeana, v němž by měla být v budoucnu přístupná všechna volně šiřitelná kulturní díla unijních zemí. Aktuálně v něm zájemci najdou přes 58 milionů uměleckých děl, artefaktů, knih, videí a zvuků z celé Evropy. Své národní portály mají Slovensko či Maďarsko.
Většina z kulturních institucí, které by měly Czechianě poskytovat materiál, již své digitální archivy mají. Je to Národní digitální knihovna, portál eSbírky, který který nabízí muzejní sbírky, NPÚ má Památkový katalog. O potřebě projektu Czechiana i s tímto názvem mluvil již v roce 2010 Institut umění-Divadelní ústav.
hrm jw
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.