Praha 15. dubna (ČTK) – Rekonstrukci neužívaného divadla Spirála na pražském Výstavišti budou mít na starosti firmy VW WACHAL, VÁHOSTAV – SK a GRADIOR TECH. Tendr, rozdělený do dvou částí, firmy vyhrály díky nejnižší nabídkové ceně. Stavební práce a vybavení prostor divadelní technikou by tak měly stát 153,2 milionu korun bez DPH. Odhadovaná hodnota zakázky za obě části byla o 14,2 milionu korun bez DPH vyšší. Vyplývá to z dokumentů k veřejné zakázce, kterou vypsal pražský magistrát.
Stavební práce provede za 114,7 milionu korun bez DPH sdružení firem VW Wachal a Váhostav – SK. Zbytek bude stát osazení prostor divadelní technikou, které zajistí firma Gradior Tech. Stavitel byl vybraný z deseti nabídek. Do druhé části zakázky se firma Gradior Tech přihlásila jako jediná.
V divadle v areálu Výstaviště v Praze 7 by po úpravách měl na základě dokumentace, kterou zpracovala firma Key-Tech, vzniknout multifunkční sál. V budoucnu by se tak v divadelním sále s atypickým kruhovým půdorysem mohly konat například divadelní představení, konference a prezentace. Kapacita sálu se z původních zhruba 700 míst sníží na 488 míst v galeriích. V případě potřeby bude k dispozici dalších 112 mobilních židlí. Úpravy se dotknou mimo jiné i střechy sálu, podjevištních prostor, foyer a vstupní rampy pro diváky i zázemí pro účinkující. To se bude rovněž oproti stávající podobě divadelních prostor rozšiřovat. Nově v suterénu vznikne zkušebna, která ve Spirále dosud nebyla.
Divadlo Spirála vzniklo v roce 1991 přestavbou dřívějšího Panoramatického divadla. Válcové Panoramatické divadlo bylo v roce 1960 zastřešené trubkovou ocelovou kopulí, kterou navrhl Ferdinand Lederer a která je zmenšenou verzí zastřešení pavilonu Z na výstavišti v Brně. Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachovaná jako technická a kulturní památka. Autory přestavby, provedené v roce 1991, jsou architekti Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo. Činnost divadla ukončila povodeň v roce 2002, kdy byly zatopeny prostory, v nichž byly umístěny provozní technologie a divácké zázemí.
Městská firma Výstaviště Praha, která má areál ve správě, v roce 2019 investovala do úprav areálu více než 130 milionů korun. Mimo jiné vznikla nová sportoviště ve spodní části Výstaviště a areál se propojil se Stromovkou. Stavebníci nyní rekonstruují restauraci Bohemia a Křižíkův pavilon. Letos by měla začít dlouho plánovaná rekonstrukce Průmyslového paláce na Výstavišti a dostavba jeho vyhořelého levého křídla.
Výstaviště bylo postavené v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002, v roce 2008 vyhořelo levé křídlo Průmyslového paláce. Firma Výstaviště Praha vznikla v roce 2015 poté, co město vypovědělo smlouvu na pronájem areálu se společností Incheba.
mlg mha
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.