Praha 26. dubna (ČTK) – Do zajištění provozuschopnosti, běžné údržby, rozšíření a nezbytné technické podpory podzemního výzkumného pracoviště Bukov na Žďársku mají v nejbližším desetiletí jít 2,3 miliardy korun. Zakázku by na základě takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU), v němž lze oslovit jediného dodavatele, měl zajistit státní podnik Diamo. Počítá s tím připravovaná veřejná zakázka Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), informaci o ní v pondělí dostane vláda. Částka je bez DPH.
Podzemní výzkumné pracoviště Bukov (PVP Bukov) nechalo SÚRAO vyrazit v části bývalého uranového dolu Rožná. Geologové v něm mimo jiné zkoumají možné chování hornin v budoucím hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Smlouva na plánovanou zakázku mezi správou úložišť a státním podnikem Diamo má platit do konce roku 2030, s opcí do konce roku 2035.
SÚRAO odůvodňuje navrhované využití JŘBU tím, že není možné, aby služby nutné k zajištění provozu podzemního výzkumného pracoviště Bukov poskytoval jiný subjekt, než právě Diamo. „PVP Bukov je kompletně napojeno na infrastrukturu státního podniku Diamo a není myslitelné provozovat PVP Bukov samostatně bez napojení na tuto infrastrukturu. Stejně tak není možné spravovat Důl Rožná I (tj. udržovat jej v provozuschopném stavu a provádět jeho údržbu) bez zapojení státního podniku Diamo,“ píše se v materiálu pro jednání vlády.
Diskuse kolem výběru místa pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu se v Česku vedou řadu let. Plán činnosti SÚRAO na další tři roky, který letos v únoru schválila vláda, počítá s tím, že příprava hlubinného úložiště jaderného odpadu bude od letoška do roku 2022 stát 1,7 miliardy korun. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizuje Platforma proti hlubinnému úložišti, jež sdružuje 32 obcí a měst a 16 spolků.
Plánovaná částka zahrnuje průzkumné práce, výzkum i příspěvky obcím v lokalitách. Mezi zvažované lokality patří Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren – Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína.
Podle únorového materiálu má být letos dokončeno hodnocení všech devíti potenciálních lokalit a vládě bude podán návrh na zúžení jejich počtu. Následně se má rozhodovat mezi čtyřmi lokalitami. Zřejmě ale bude posunut termín výběru finální lokality, který je nyní stanoven na rok 2025. Důvodem je podle tehdejšího materiálu zpoždění geologicko-průzkumných prací a jejich hodnocení.
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru umístěny tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, se má v ČR postavit do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.
V souvislosti s plánovaným hlubinným úložištěm v ČR dostane vláda v pondělí informaci ještě o jedné plánované zakázce SÚRAO. Jde o využití společného výzkumného projektu EU pro výzkum v oblasti nakládání s radioaktivním odpadem a materiálů a technologií pro hlubinná úložiště (EURAD) pro přípravu českého hlubinného úložiště.
Hodnota zakázky včetně nákladů krytých příspěvkem EU je 51,3 milionu korun bez DPH, trvat má do května 2024. Dodavateli projektu mají být ČVUT v Praze, ÚJV Řež, Univerzita Karlova, Technická univerzita v Liberci, Ústav geoniky Akademie věd ČR a Centrum výzkumu Řež. „Účastí SÚRAO v projektu EURAD získá SÚRAO informace využitelné v přípravě hlubinného úložiště, a to informace vytvořené ostatními členskými organizacemi v objemu zhruba 60 milionů eur při vkladu asi jeden milion eur,“ píše se v podkladech pro vládu.
rdo jw
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.