Co znamená dynamický nákupní systém? Jaké jsou jeho výhody a pro koho je určen?
To vše se dozvíte v dnešním díle Akademie VZ.
Dynamický nákupní systém (DNS) je plně elektronický způsob zadávání veřejných zakázek, jejichž předmětem je nákup obecně dostupného zboží, ale také služeb a stavebních prací.
Tento systém zadávání zakázek byl do původního zákona o veřejných zakázkách včleněn na základě přijetí evropských směrnic, odkud se přenesl i do současného zákona o zadávání veřejných zakázek. Hlavním cílem vzniku DNS bylo rozšíření elektronického zadávání veřejných zakázek o snadnější a efektivnější způsob.
Jaké jsou hlavní výhody DNS?
Dobře zavedený dynamický nákupní systém umožňuje některým typům zadavatelů významně rozšířit síť dodavatelů, kteří mezi sebou soutěží o konkrétní zakázku.
Tento jednoduchý proces sníží zadavatelům množství administrativní zátěže a dokáže zajistit také výraznou finanční úsporu.
Lhůta pro podání nabídek v DNS je zákonem stanovena na minimálně 10 dní. U jiných zadávacích řízení se mohou zadavatelé setkat s jinak dlouhými lhůtami, proto kratší lhůta u zadávání veřejných zakázek v DNS může urychlit proces zadávání, a zajistit tak zadavatelům mnohem pružnější pořízení zboží a služeb.
Dynamický nákupní systém je v dnešní době součástí mnoha E-ZAKů, a je velmi oblíbený zejména u vysokých škol. Tato skupina zadavatelů prostřednictvím DNS pořizuje např. kancelářské potřeby, výpočetní techniku a mnoho dalšího.