Praha 26. listopadu (ČTK) – Mezi velkými městy zadával od ledna 2017 do června 2020 veřejné zakázky nejhospodárněji a nejférověji Tábor. Z malých měst uspěl Žďár nad Sázavou. Vyplývá to z průzkumu spolku Econlab, který spolu se společností Otidea využívá hodnocení Zindex založené na měřitelných datech. V pořadí se objevilo celkem 260 českých měst, vítězové převzali sochu takzvaného Neplejtváka.
Tábor získal v indexu 79 procent a o procento tak předstihl Děčín, Frýdek-Místek a Ostravu. K vítězství mu pomohlo, že se hodnotí i konkurence o zakázky. Například o výstavbu táborského Centra pro seniory se ucházelo deset firem, což je vysoký nadprůměr. Ždár mezi malými městy uspěl hlavně díky používání moderních postupů, třeba elektronických aukcí, soutěží o návrh a soutěží necenovými kritérii.
Pořadatelé přirovnávají Zindex k desetiboji pro úřady. Začíná od férových podmínek soutěže a oslovení vhodných firem, prochází přes rychlé rozhodování a vypořádávání připomínek a končí transparentním uveřejněním výsledků. O výsledku nerozhoduje komise, ale čísla. Do hodnocení jsou zahrnuty třeba objemy zakázek zadaných bez soutěže, prohrané spory u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebo právě konkurence o zakázky.
Letos poprvé bylo také hodnoceno, zda města u zakázek sledují skutečně zaplacenou cenu, která se velmi často liší od nabídkové. „Výsledky jsou znepokojující. Nejlepší města sice tuto zákonnou povinnost zpravidla dodržují, jinde se však porušuje poměrně běžně. Věříme, že zindex.cz řadu měst motivuje dát si čísla do pořádku – desítky jich tak už učinily po obdržení předběžných výsledků,“ uvedl vedoucí projektu Jiří Skuhrovec.
Již dříve zveřejnil EconLab krajské výsledky. Zvítězil v nich Zlínský kraj, který získal 78 procent. Následují Jihomoravský se 76 procenty a Karlovarský se 75 procenty.
EconLab, dříve Centrum aplikované ekonomie, je sdružení při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Jeho cílem je podporovat ekonomický výzkum s přesahem do veřejné politiky. Členy jsou především studenti a absolventi Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Funguje od roku 2011.
mtj jw
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.