Praha 21. června (ČTK) – Pražský hasičský záchranný sbor (HZS) zvažuje podání správní žaloby proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o pokutě 185.000 za pochybení při uzavírání koncesní smlouvy na služby související s pultem centralizované ochrany (PCO). V daném případě jde o principiální otázku správného výkladu právního předpisu s dopadem do praxe ostatních krajských hasičských sborů, odůvodnil pro ČTK zvažované podání žaloby vedoucí právního oddělení pražských hasičů Jiří Moravec.
Úřad uložil pražskému hasičskému sboru pokutu kvůli tomu, že smlouvu uzavřel bez soutěže. „Přestože předpokládaná hodnota koncese je vyšší než 20 milionů korun, nezadal ji zadavatel v koncesním řízení nebo v jiném v úvahu připadajícím druhu zadávacího řízení podle zákona a jeho postup mohl ovlivnit výběr dodavatele,“ uvedl úřad. Úřad i jeho předseda Petr Mlsna současně upozornili, že do celkové hodnoty zakázky je nutné započítat i průběžné platby, tedy měsíční příjem vycházející ze vzorové smlouvy na jeden připojený objekt na PCO, i měsíční platby za služby hasičů, kteří hlášení z jednotlivých připojených budov sledují. Tyto platby totiž jdou na účet vybraného dodavatele a ten je přeúčtovává HZS.
Podle Moravce byla předmětem správního řízení primárně otázka, jestli byl hasičský sbor jako zadavatel „povinen zahrnout do předpokládané hodnoty koncese nejen poplatky účtované připojeným subjektům koncesionářem, ale i poplatky za služby poskytované připojeným subjektům zadavatelem“. Uvedené poplatky měl jménem HZS a bez nároku na provizi vybírat koncesionář a přeposílat je hasičům. Moravec v této souvislosti uvedl, že podle směrnice o udělování koncesí, závazné pro Česko, se do předpokládané hodnoty koncese zahrnuje mimo jiné „příjem z jiných poplatků a pokut uhrazených uživateli stavebních prací či služeb, než jsou poplatky a pokuty vybrané jménem veřejného zadavatele či zadavatele“.
Podle hasičského sboru hlavního města je tedy výklad antimonopolního úřadu, který zahrnuje zmíněné poplatky vybírané jménem zadavatele do předpokládaného příjmu koncesionáře, v rozporu právními předpisy, dodal Moravec.
Rozhodnutí úřadu se hasiči mohou bránit podáním správní žaloby ke Krajskému soudu v Brně. Její podání ale nedokládá povinnost pravomocnou pokutu zaplatit.
ktp mal
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.