Elektronický nástroj E-ZAK vznikl v roce 2006 a první zakázka v něm byla vypsána 26. 4. 2007, tedy před 13 lety. E-ZAK je nejdéle souvisle sloužícím nástrojem na elektronizaci veřejných zakázek v České republice, proto je určitě zajímavé se ohlédnout za jeho historií a popsat jeho úspěšnou kariéru.
Za prvním E-ZAKem, který byl nasazen, stojí spolupráce s Ministerstvem pro místní rozvoj. Tento systém stále ještě funguje a najdete ho na adrese ezak.mmr.cz. Objevíte zde i první elektronicky vypsanou zakázku s pořadovým číslem P07V00000001. Jednalo se o ikonickou zakázku na „Organizační zajištění zadávání veřejných zakázek na MMR“ – pamětníci jistě ocení i seznam výherců uzavřené rámcové smlouvy.
Úsměvně může z dnešního pohledu působit nezveřejňování nabídkové ceny a neexistujíci evidence skutečného plnění. O uveřejnění smlouvy jsme si mohli nechat jen zdát. Všechno toto se objevilo až v dalších letech.
Vývoj počtu uživatelů
Elektronizace veřejných zakázek byla na dlouhou dobu doménou odvážného nápadu MMR. Situace se začala měnit na přelomu let 2009 a 2010, kdy první zadavatelé začali chápat výhody elektronického zadávání veřejných zakázek. Pak se již revoluce nedala zastavit, jak demonstruje následující graf, který znázorňuje počty instalovaných systémů E-ZAK.
Jednou z výhod nástroje E-ZAK je schopnost obsluhovat i příspěvkové organizace a řídit v nastaveném rozsahu jejich veřejné zakázky. Množství zadavatelů, kteří mohou využívat výhody nástroje E-ZAK roste v čase daleko strměji – viz následujíc graf. V polovině dubna 2020 používá nástroj E-ZAK bezmála 3200 zadavatelů, což ho umisťuje na první místo mezi placenými elektronickými nástroji. Ve skupině zdarma dostupných vede Portál pro vhodné uveřejnění – PVU, který využívá 7724 zadavatelů.
Vývoj počtu zadavatelů pracujících s nástrojem E-ZAK ukazuje následující graf.
Od centrálního zadávaní k centrálním nákupům
V roce 2012 jsme nasadili první rozšíření nástroje E-ZAK o centrální nákupy. Jednalo se o první generaci centrálního nakupování, kterou do dnešní doby využívá Plzeňský kraj.
Druhá generace centrálního zadávání byla založena na metodice Ministerstva vnitra a dodnes ho používá nejen samotné ministerstvo, ale i několik centrálních a krajských úřadů.
Třetí generaci centrálního nákupu jsme nasadili poprvé v Kraji Vysočina. Tato verze více dbá na potřeby dodavatelů a příspěvkových organizací a používá model klasického eshopu, přes který mohou podřízené organizace pracovat s centrálními nákupy.
V ohlédnutí za historií nástroje E-ZAK nemůžeme vynechat 2 milníky, kterými jsou zavedení elektronických tržišť v období 2012-2017 a státní experiment s elektronickým nástrojem NEN. Z grafu nárůstu uživatelů systému plyne, že ani jedna z těchto událostí neměla významnější vliv na růst oblíbenosti nástroje E-ZAK.
Jaká bude budoucnost E-ZAKu?
Na jaře 2020 probíhá připojování jednotlivých E- ZAK nástrojů na Centrální databázi dodavatelů. Do léta by měli mít všichni zadavatelé přístup k databázi, která obsahuje více jak 114 000 dodavatelů, schopných podat nabídku. Toto je velký pokrok v zadávání veřejných zakázek. Během léta se chystá postupné zavádění jednotného elektronické podání – e-komunikace, které umožní podat z jednoho místa nabídky do bezmála 200 nástrojů pro více jak 5000 nejdůležitějších zadavatelů.
Počet zadavatelů, kteří E-ZAK momentálně vyžívají, je pro nás velkým závazkem. Systém se bude vyvíjet dál v souladu s potřebami zadavatelů i dodavatelů. Věříme, že služby, které poskytujeme, a funkce, které E-ZAK nabízí, budou i do budoucna přitahovat stále větší počet uživatelů.