Praha 20. srpna (ČTK) – Výběr událostí kolem zavádění elektronických dálničních známek (stát podepsal smlouvu na distribuci elektronických dálničních známek s Českou poštou a Čeprem):
27. června 2018 – Prezident Miloš Zeman jmenoval druhou vládu Andreje Babiše (ANO), menšinový kabinet složený ze zástupců ANO a ČSSD. Vláda získala důvěru 12. července 2018 s podporou KSČM. Jedním z bodů programového prohlášení bylo i zavedení elektronických dálničních známek místo papírových nálepek.
12. července 2019 – Sněmovna schválila zavedení elektronických známek od roku 2021. Senát je schválil 14. srpna, limit pro maximální cenu známky poslanci ani senátoři nezvýšili.
14. ledna 2020 – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má systém elektronických dálničních známek na starosti, oznámil, že IT části vybuduje společnost Asseco Central Europe. Ta bude systém i následně čtyři roky provozovat. Celkem měla společnost od státu dostat přibližně 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla pro ni vyhlášena klasická veřejná soutěž.
15. ledna 2020 – Výběr dodavatele e-shopu, aplikace a dalších IT částí systému známek kritizovali opoziční poslanci.
– Babiš po jednání s vedením Ředitelství silnic a dálnic řekl, že bude od všech ministrů požadovat, aby na jednání vlády předkládali veškeré zakázky na dodávky informačních technologií. Důvodem jsou podle něj „pochybnosti v mediálním prostoru“ o hospodárnosti zakázky na dodávku systému pro prodej elektronických dálničních známek.
17. ledna 2020 – Babiš řekl, že výběr dodavatele e-shopu a dalších IT částí systému známek byl zorganizován a vypsán tak, že by měl být zrušen. Tehdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) řekl, že zakázka se rušit nebude.
20. ledna 2020 – Babiš navrhl odvolání Kremlíka, který podle něj zakázku manažersky nezvládl, a oznámil, že vedením resortu pověří vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). Babiš vyzval k odstoupení i ředitele SFDI Zbyňka Hořelicu a prvního náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka.
– Babiš jednal s podnikatelem v IT Tomášem Vondráčkem, který organizoval hackathon s cílem vytvořit e-shopu na známky pro stát zdarma.
22. ledna 2020 – Společnost Asseco Central Europe oznámila, že je ochotna ukončit smlouvu se SFDI. Nebude žádat žádnou náhradu. Situace kolem dálničních známek podle firmy vážně poškozovala její jméno.
24. ledna 2020 – Ministr Havlíček sdělil, že zakázka na IT systém k elektronickým známkám bude zrušena bez jakékoliv sankce. Babiš odmítl tvrzení, že se má ministerstvo dopravy sloučit s ministerstvem průmyslu.
26. ledna 2020 – Havlíček řekl, že stát ukončí všechny zakázky k elektronickým známkám. Spolu se zakázkou na IT systém tak skončí i tendr na distribuci známek, jehož odhadovaná cena byla přes 477 milionů korun. Všechny zakázky budou přepracovány.
– Organizátoři hackathonu spustili IS k elektronickým známkám.
3. února 2020 – Babiš uvedl, že podal trestní oznámení kvůli původní zakázce na elektronické známky. Trvá na tom, že byla předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Soutěž bude podle Babiše vypsána nově.
– Babiš s Havlíčkem odmítli informace serveru Seznam Zprávy, podle kterých e-shop na známky byl zástěrkou pro tajný sledovací systém. Tvrzení serveru odmítla i Bezpečnostní informační služba (BIS).
6. února 2020 – BIS postupovala v souvislosti se zakázkou na dálniční známky v souladu se zákonem. Uvedl to sněmovní bezpečnostní výbor.
17. února 2020 – Babiš a vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla řekli, že nový systém pro elektronické známky bude stát 128 milionů korun. Bude propojen s Portálem občana a bude do něj částečně zapracován elektronický obchod, který vzešel z akce hackathon.
2. března 2020 – Ministerstvo dopravy po jednání vlády oznámilo, že informační systém k elektronickým známkám bude stát 128 milionů korun a zajistí ho státní podnik Cendis. Ten navíc převezme i roli supervizora mýta za 27 milionů korun, což je o 188 milionů méně, než za kolik stát původně zakázku vysoutěžil.
20. srpna 2020 – Stát podepsal smlouvu na distribuci elektronických dálničních známek s Českou poštou a Čeprem. Společné konsorcium státních podniků uspělo s cenově nejnižší nabídkou, proti tendru nebyly námitky. Konsorcium by podle dřívějších informací mělo dostávat 2,3 procenta z ceny prodaných vinět. Dosud je odměna pro distributory 4,6 procenta.
sat mal
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.