Praha 27. února (ČTK) – Zadávání veřejných zakázek menšího rozsahu by se mělo zjednodušit. Počítá s tím nová metodika ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Měla by především zabránit časté praxi, kdy firmy vstupují do výběrového řízení jen formálně. Na setkání s novináři to dnes uvedli zástupci MMR a protikorupční platformy Rekonstrukce státu. Mezi veřejné zakázky malého rozsahu jsou počítány projekty do dvou milionů korun u běžných zakázek, do šesti milionů korun u stavebních zakázek.
„Většina úřadů dnes z opatrnosti postupuje tak, že napodobuje náročné postupy určené pro velké zakázky, včetně hodnoticích komisí či formálních nároků na nabídky. Narážejí tak ale na nedostatek zájmu u firem, které administrativní složitost odrazuje. U malých zakázek je proto běžnou praxí, že předjednaný dodavatel dojedná krycí nabídky ‚konkurentů‘, aby zakázka vypadala v pořádku,“ uvedl spoluautor metodiky Jiří Skuhrovec ze společnosti EconLab.
Metodika podle něj obsahuje několik novinek, které by praxi vzájemného „dělání křoví“ měly omezit. „Zmírňujeme tlak na přehnanou formálnost otevřených soutěží. Motivace předstírat soutěž by proto měla ubývat. Když si zadavatelé a firmy tohle hraní divadla budou moci odpustit, všem se uleví,“ doplnil Skuhrovec.
Metodika není závazná, podle předsedy spolku Oživení Marka Zelenky však v právním vakuu mimo režim zákona bude mít velkou váhu. Podle něj zejména menší obce ocení jasný návod, jak postupovat a neriskovat penalizaci. „Doporučení by mělo být základem pro sjednocení auditní praxe. Zveme nyní k jednání velké poskytovatele dotací, abychom konečně začali mluvit jedním jazykem a vyžadovali po zadavatelích dodržování pouze jedněch pravidel,“ uvedl Zelenka.
Podle Skuhrovce by se menší zakázky nad milion korun měly soutěžit otevřeně, nad čtvrt milionu i uzavřenou soutěží alespoň tří firem. „Pod tuto hranici není hříchem dodavatele vybrat rovnou, třeba na základě vynikající zkušenosti s ním. Nemá totiž ekonomický smysl otevřeně soutěžit každou drobnost. S ministerstvem jsme se shodli na rozumných hranicích, pro které intenzita soutěže odpovídá možné úspoře,“ dodal Skuhrovec.
Podle údajů společnosti CEEC Research loni hodnota zadaných veřejných zakázek meziročně klesla zhruba o pětinu na 400 miliard korun. Podle Skuhrovce tvoří zakázky malého rozsahu asi polovinu celkového objemu. Co do množství je jich ovšem desetkrát více než těch velkých.
Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Platformu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací z iniciativy organizace Frank Bold. Členy Rekonstrukce státu jsou kromě Frank Bold také Oživení, Otevřená společnost, EconLab, Hlídač státu a další.
ciz jw
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.