Praha 29. června (ČTK) – Ministerstvo kultury chce koupit pro Národní galerii Praha obraz Jiřího Jelínka (1901 až 1941), malíře blízkého surrealistům a Devětsilu, který zahynul v Mauthausenu. Za dílo z roku 1923 nazvané Nábřeží by mělo zaplatit čtyři miliony korun. Nákup díla doporučil poradní sbor pro sbírkotvornou činnost NGP, cena vychází ze znaleckého posudku, uvádí se v materiálu připraveném pro informaci vlády.
Veřejná zakázka má vzhledem ke svému charakteru formu jednacího řízení bez uveřejnění s oslovením jediného účastníka. Stát dílo koupí od právnické osoby se sídlem v ČR, podrobnosti o majiteli uměleckého díla před nákupem stát kvůli bezpečnosti majitele a jeho sbírky neuvádí.
Obraz Nábřeží vystavil autor Jiří (Remo) Jelínek v roce 1923 na pražské výstavě uměleckého sdružení Devětsil Bazar moderního umění. Jedná se o dílo, kterým se malíř přiklonil pod vlivem Jindřicha Štýrského a Toyen k avantgardnímu proudu, byť ve stejné době tvořil i díla v duchu poválečného neoklasicismu. Mezi důvody nákupu je uveden i fakt, že Sbírka klasické moderny NGP obsahuje v současné době pouze jedno obdobné Jelínkovo dílo, a to obraz Pohled z okna. Práce Jiřího Jelínka z 20. let 20. století jsou na trhu téměř nedostupné, a proto lze nabídku na koupi obrazu Nábřeží považovat za mimořádnou příležitost k doplnění sbírky NGP, stojí v materiálu.
Jiří Jelínek se narodil 12. srpna 1901 v Králově Dvoře na Berounsku. Vystudoval reálné gymnázium a na pražské Akademii výtvarných umění od roku 1920 do roku 1926 prošel všeobecnou školou u Vlaho Bukovace a Jakuba Obrovského a speciálkou Karla Krattnera. Jeho hledání vedlo k Devětsilu, kde vystavoval v roce 1923. V letech 1929 a 1930 žil v Paříži, kde byl žákem Františka Kupky. V té době se stal členem významné umělecké skupiny (Abstraction-Creation), s níž vystavoval.
V polovině 30. let maloval protifašistická díla, v jeho tvorbě se odrazila i pomnichovská situace v Československu. Od roku 1941 byl členem spolku výtvarných umělců Mánes. Vedle figurálních kompozic maloval zátiší a krajiny, uplatnil se i jako knižní grafik.
hrm rot
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.