Libavá (Olomoucko ) 27. května (ČTK) – Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Největší armádní zakázka se tak dostala do svého finále. Výzvu dnes zástupcům firem předal náměstek ministra obrany Lubor Koudelka. Stalo se tak ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku, v němž armáda už několik týdnů testuje nabízená vozidla.
Ministerstvo obrany počítá, že za BVP zaplatí přes 50 miliard korun. S nabídkou na účast v tendru oslovila čtyři firmy, německé konsorcium PSM s obrněncem Puma ze soutěže odstoupilo. Jeho vozidlo by nenaplnilo armádní požadavky. O zakázku se tak nadále uchází švédská společnost BAE Systems se strojem CV90, německá firma Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx a španělské společnost GDELS s obrněncem ASCOD.
Ministerstvo se loni v květnu rozhodlo kvůli dopadům pandemie prodloužit termín dodávek poptávaných vozidel o dva roky do roku 2027, prodlouží se zároveň financování na sedm let do roku 2028. Platby za vozidla se tak rozloží do více let. Se záměrem úřad seznámil vládu. Nyní ministerstvo počká na finální nabídky soutěžících.
Armáda požaduje 210 vozidel v sedmi různých modifikacích. Většina z nich bude sloužit jako BVP, která mají uvézt 11 vojáků, mít věž s osádkou a kanon ráže 30 milimetrů. Další budou ve verzích velitelské, průzkumné, ženijní, vyprošťovací, zdravotnické a jako dělostřelecká pozorovatelna.
cap dr
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.