Praha 17. června (ČTK) – Ministerstvo obrany prodloužilo firmám termín pro podání závazných nabídek na dodávku pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Zakázku za více než 50 miliard korun se tak nepodaří uzavřít do říjnových sněmovních voleb. O prodloužení lhůty dnes poslance ve Sněmovně informoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), nemožnost dokončit tendr do voleb potvrdil Deníku N mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
Podle Metnara o prodloužení termínu požádali dva ze tří možných dodavatelů. Původně stanovený termín na 1. července už úřad změnil na 1. září. Účastníky zakázky o tom ministerstvo písemně informovalo, potvrdil ČTK Pejšek.
„Z hlediska transparentního přístupu nemůžeme úplně nevyhovět a dogmaticky trvat na našem termínu, který jim byl dán na zpracování, což byl jeden měsíc,“ uvedl Metnar. Jedna z firem podle něho požádala posunout termín až do října. Zářijový termín byl podle Pejška zvolen jako kompromis.
Deník N ve středu uvedl, že kvůli odložení podání finálních nabídek nebude do říjnových sněmovních voleb znám vítěz zakázky. „Při vědomí všech existujících lhůt a procesních úkonů je podpis smlouvy s vítězem do data konání voleb nemožný,“ citoval server mluvčího Pejška.
Armáda chce koupit 210 bojových vozidel pěchoty. Ministerstvo obrany předpokládá, že za ně zaplatí až 52 miliard korun. S nabídkou na účast v tendru oslovilo čtyři firmy. O zakázku se uchází švédská společnost BAE Systems se strojem CV90, německá firma Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx a španělská společnost GDELS s obrněncem ASCOD. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma ze soutěže odstoupilo. Jeho vozidlo by nenaplnilo armádní požadavky.
Firmy musejí uspět ve třech skupinách kritérií. Nejdůležitějším je cena a náklady životního cyklu, o vítězi bude rozhodovat z 55 procent. Následují technické parametry, které budou mít vliv na vítěze ze 30 procent. Zbylých 15 procent určí rozsah zapojení českého průmyslu do zakázky. Ministerstvo je s výběrem ve skluzu. Vítěz měl být známý v roce 2019, termín se ale posouval.
Armáda požaduje vozidla v sedmi modifikacích. Většina bude sloužit jako bojová vozidla pěchoty, která mají uvézt 11 vojáků, mít věž s osádkou a kanon ráže 30 milimetrů. Další budou ve verzích velitelské, průzkumné, ženijní, vyprošťovací, zdravotnické a jako dělostřelecká pozorovatelna.
mbc cap snm
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.