Praha 7. října (ČTK) – Vizitky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a jeho předsedy Petra Rafaje (Rafaj dnes předal prezidentu Miloši Zemanovi rezignaci na svou funkci, z čela úřadu se rozhodl odstoupit k 1. prosinci):
Petr Rafaj (59)
————–
– Předsedou antimonopolního úřadu je od 9. července 2009, pro druhé šestileté funkční období ho prezident Miloš Zeman jmenoval v červnu 2015. Při hlasování o jeho setrvání ve funkci na druhé funkční období (skončí příští rok v červenci) prošel Rafaj většinou jediného hlasu, prosadila ho hlavně ČSSD, od které měl nominaci i v roce 2009. V květnu 2015 pro něj nehlasoval ani jeden ministr za ANO a zdržela se dvojice ministrů KDU-ČSL. Podle Lidových novin ale nebyl s Rafajem spokojen ani Zeman.
– Rafaj je v poslední době kritizován například kvůli tomu, jak ÚOHS postupoval v případě tendru na nový mýtný systém. Loni v březnu kvůli tomu zasahovala na úřadu policie. Prezident ovšem tehdy odmítl, že by snad vyhověl případnému návrhu na Rafajovo odvolání. Podle zákona je možné předsedu úřadu odvolat, jen pokud nevykonává déle než šest měsíců funkci nebo pokud narušuje nezávislost a nestrannost úřadu. O funkci také může přijít odsouzením za úmyslný trestný čin.
– Letos v červnu server Aktuálně.cz upozornil na to, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu korun na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta. V červenci pak servery IHNED.cz a Aktuálně.cz napsaly, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky se zlínským hejtmanem a senátorem Jiřím Čunkem. Schůzky daly do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard, který Čunek prosazuje. Čunek schůzky s Rafajem přiznal, podle něj společně řešili jeho „senátní aktivity“. Podobně se vyjádřil i Rafaj.
– Terčem kritiky byl Rafaj i dříve, například na jaře 2015 kritizoval ÚOHS pod jeho vedením tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Činnost ÚOHS v oblasti hospodářské soutěže byla jedním slovem katastrofální,“ řekl tehdy Pelikán. Podle něj výše pokut uložených úřadem za porušení hospodářské soutěže v předchozích šesti letech, kdy už v čele úřadu stál Rafaj, výrazně klesla. Antimonopolní úřad na Pelikánovu kritiku reagoval prohlášením, že jeho činnost za Rafajova působení byla efektivnější než v minulosti.
– Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci. V prohlášení zaslaném ČTK Rafaj dále uvedl, že se on a jeho rodina stali terčem vykonstruovaných a nepravdivých obvinění, která byla následně publikována v různých médiích.
– Rafaj se narodil 23. června 1961 ve Valašském Meziříčí, vystudoval Hornicko-geologickou fakultu Vysoké škole báňské v Ostravě. Poté pracoval jako stavbyvedoucí v podniku Silnice Ostrava a jako ekonomický ředitel firmy JEWA Export-Import. V roce 1997 vstoupil do ČSSD, byl místostarostou Frýdku-Místku (1998 až 2002) a zastupitelem Moravskoslezského kraje (2000 až 2002). Mezi roky 2002 a 2009 byl poslancem za ČSSD, po zvolení do čela ÚOHS členství ve straně ukončil.
ÚOHS
—-
– ÚOHS je ústředním orgánem státní správy ČR; zabývá se ochranou hospodářské soutěže, zasahuje proti praktikám, jež ji narušují (kartelové dohody či zneužití dominantního postavení), dohlíží nad zadáváním veřejných zakázek a koordinací veřejné podpory. Od roku 2010 úřad dohlíží i nad dodržováním zákona o významné tržní síle.
– Předchůdcem ÚOHS byl Český úřad pro hospodářskou soutěž, který zahájil činnost 1. července 1991. Jeho sídlem se nestala Praha, obvyklé centrum orgánů státní správy, ale Brno, což mělo deklarovat nezávislost rozhodování. V roce 1992 byl tento úřad nahrazen ministerstvem pro hospodářskou soutěž.
– ÚOHS byl zřízen 11. října 1996 zákonem 273/1996 Sb., fungovat začal od 1. listopadu 1996 rovněž v Brně.
– ÚOHS je řízen předsedou, jehož na návrh vlády jmenuje prezident ČR. Jeho funkční období je šest let a nikdo nemůže být jmenován na více než dvě funkční období. Předseda ÚOHS nesmí být členem žádné politické strany. Vedení dále tvoří tři místopředsedové.
– Rafaj je čtvrtým předsedou ÚOHS. Jeho předchůdci byli Stanislav Bělehrádek (1996 až 1998), Josef Bednář (1999 až 2005) a Martin Pecina (2005 až 2009).
– Rozpočet ÚOHS se pohybuje kolem 250 milionů korun.
– Podle výroční zprávy ÚOHS loni uložil za chyby ve veřejných zakázkách 91 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun, meziročně o 3,5 milionu více. Úřad loni zahájil 354 správních řízení a vydal 1691 prvostupňových rozhodnutí. V posledních letech se celkový objem uložených pokut snižuje. Důvodem je podle úřadu to, že se daří častěji zasahovat ještě před ukončením výběrového řízení.
– U nejvyšších udělených sankcí je téměř pravidlem, že vysoké stamilionové pokuty udělené ÚOHS končí až u Nejvyššího správního soudu (NSS) a vyřešení případů se táhne i několik let. Udělené stamilionové pokuty ÚOHS většinou prosadit nedokázal.
– Dosud nejvyšší pokutu uložil ÚOHS v roce 2015 stavebním firmám za kartel v zakázkách. Pokuta 2,036 miliardy korun byla později snížena na 1,66 miliardy korun a nakonec ji soud zrušil.
sat mha
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.