Brno/Praha 7. dubna (ČTK) – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun pro ministerstvo obrany za tendr na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard korun koupilo od firmy Bell. Pokuta je pravomocná a ministerstvo ji musí zaplatit, uvedl úřad v dnešní tiskové zprávě. Ministerstvo obrany je i nadále přesvědčeno, že postupovalo správně. S rozhodnutím nesouhlasí a bude se proti němu bránit soudně. Pokutu ale zaplatí, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
Podle rozhodnutí úřadu se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků.
„V rozhodnutí o rozkladu jsem provedl drobnou korekci výroku prvostupňového rozhodnutí, když jsem upřesnil, že ministerstvo nedovoleně uzavřelo smlouvu před doručením rozhodnutí o námitkách, nikoliv před rozhodnutím o námitkách, jak bylo původně uvedeno v prvoinstančním rozhodnutí,“ uvedl Mlsna.
Úřad v podobných případech může zakázat uzavřít smlouvu s vítězem tendru. V tomto případě to neudělal. „V daném případě bylo prokázáno, že by uložením zákazu plnění k ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu mohlo dojít, proto nebyl zákaz plnění uložen,“ vysvětlil Mlsna.
Pejšek ČTK sdělil, že ministerstvo je i přes zamítnutí rozkladu nadále přesvědčené o správnosti svého postupu. Poukázal na to, že při uzavření mezivládní smlouvy byla použita výjimka ze zákona o zadávání veřejných zakázek pro nákup strategického vojenského materiálu. „Podání námitky ze strany společnosti Leonardo bylo neoprávněné a obstrukční. Jedná se o subjekt, který v rámci projektu nikdy nebyl ministerstvem v rámci průzkumu trhu napřímo osloven,“ uvedl mluvčí. Oslovené v zakázce podle něj byly pouze americká a italská vláda, která ale námitku nepodala.
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že podle ÚOHS mělo ministerstvo vyřídit námitku někoho, kdo není schopen dodat požadovanou techniku a nebyl napřímo osloven. „Podobné rozhodnutí ve svém důsledku může zbrzdit modernizaci armády o měsíce až roky. Připouští totiž možnost, že jakýkoliv výrobce nebo obchodník může napadnout zakázku, přestože nebyl jejím přímým účastníkem,“ poznamenal. „Tuto argumentaci nelze přijmout, proto se proti rozhodnutí ÚOHS a pokutě budeme bránit soudní cestou,“ dodal. Ministerstvo se může bránit správní žalobou u Krajského soudu v Brně.
Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, neodpovídala ale podle ministerstva armádním požadavkům. Stroje například nesplňovaly podmínku na odzkoušení v operacích.
Mimořádnou výši pokuty ovlivnila cena zakázky. Podle zákona může ÚOHS uložit pokutu maximálně deset procent hodnoty zakázky. To by v tomto případě, kdy cena vrtulníků podle kurzu koruny k dolaru platného v době uzavření smlouvy byla 17,6 miliardy korun, odpovídalo přibližně 1,5 miliardy korun. Úřad tedy uložil přibližně třetinu možné maximální pokuty. Protože podle Pejška nemá soudní řízení odkladný účinek, musí ministerstvo pokutu zaplatit. „Majetková škoda tím nevznikne, protože půjde o převod finančních prostředků v rámci dvou státních institucí,“ uvedl.
Ministerstvo za udělenou pokutu kritizuje předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Rozhodnutí ÚOHS označila za pohromu pro obranný rozpočet. Je podle ní zjevné, že odmítnutí námitky bylo zásadní chybou. Odpovědnost vidí na straně někdejšího náměstka ministra obrany pro akvizice Filipa Říhy, který je nyní náměstkem pro právní a investiční sekci. Metnara vyzvala, aby vyvodil personální důsledky. Obává se zároveň o osud řízení u Evropské komise, která by se měla zakázkou také zabývat.
Ministerstvo se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.
ska sd cap mha
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.