Ústí nad Labem 9. srpna (ČTK) – Provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem stojí ročně desítky milionů korun. Náklady se odvíjejí od počtu vzletů záchranářského vrtulníku, loni byly 40 milionů. Nejvíce vzletů bylo v roce 2012, a to 688. Vrtulník záchranářů létá v kraji téměř 30 let, blízký heliport v ústecké nemocnici letos slaví 15. výročí. Helikoptéra tam od roku 2005 přepravila zhruba 5000 pacientů. ČTK to řekl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.
Leteckou záchrannou službu (LZS) financuje zejména ministerstvo zdravotnictví, menším dílem pak pojišťovny a také Ústecký kraj.
Celostátně zajišťuje službu deset středisek LZS. „Tvoří jakousi nadstavbu či elitní doplněk péče poskytované ‚pozemními‘ výjezdovými skupinami jednotlivých krajských záchranek,“ uvedl Voleník.
Pro středisko LZS Ústí nad Labem je obvyklou zásahovou oblastí území celého Ústeckého kraje, dále pak část Karlovarského kraje, který vlastní LZS nemá. Časté jsou podle mluvčího také zásahy ve středních Čechách a v Libereckém kraji. „Zejména v situacích mimořádných událostí s větším počtem vážně zraněných či jako výpomoc v případech, kdy je události nejbližší LZS v jiném vzletu,“ řekl Voleník.
Naprostá většina zásahů letecké záchranné služby se v posledních několika letech uskutečňuje přímo v terénu u pacienta. „Z nich pak jasně dominují zásahy u pacientů s vážným úrazem, cévní mozkovou příhodou či s akutním srdečním infarktem,“ řekl Voleník. Dlouhodobě se LZS specializuje také na zásahy u pacientů v nepřístupných terénech. Funguje i přeshraniční spolupráce s Německem, není ale tolik využívaná. Ze statistických údajů podle Voleníka vyplývá, že jde obvykle o jeden až dva zásahy ročně.
V Ústí nad Labem provozuje vrtulník od roku 1993 nestátní provozovatel DSA, který byl ve veřejné zakázce ministerstva zdravotnictví v lednu 2020 vybrán jako vítězný uchazeč pro stanoviště i pro další období 2021 až 2028.
trs hj
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.