Praha 4. května (ČTK) – Správa státních hmotných rezerv (SSHR) je připravena vypsat veřejné zakázky na dodávky roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek poté, co jí jednotlivá ministerstva sdělí své požadavky. ČTK to dnes řekl předseda správy Pavel Švagr. SSHR by měla podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) odpovídat za nákupy, skladování a distribuci pomůcek poté, co v zemi skončí nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru. Materiál pro vládu, podle kterého přejdou pravomoci na správu, nyní připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Pomůcky dosud centrálně distribuují ministerstva vnitra a zdravotnictví.
Nouzový stav je zatím schválen do 17. května. Vláda ho původně chtěla prodloužit do 25. května v návaznosti na harmonogram rozvolňování opatření proti epidemii koronaviru, premiér Andrej Babiš (ANO) však v neděli uvedl, že vláda o další prodloužení žádat nebude. Zdůvodnil to připravovanou novelou zákona o ochraně zdraví, která má dát větší pravomoci ministerstvu zdravotnictví. Dnes ale vláda jednání o novele přerušila, ministerstvo vnitra má do čtvrtka připravit návrh dalšího postupu formou novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR.
SSHR schraňuje komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků. Podle Hamáčka má správa jako jediná po skončení stavu nouze ze zákona oprávnění vytvářet pohotovostní zásoby.
Podle Švagra SSHR minulé úterý oslovila jednotlivá ministerstva s tím, aby sdělila, kolik pomůcek budou potřebovat. „Jakmile budeme mít přesná čísla, můžeme okamžitě vypsat veřejné zakázky,“ uvedl předseda.
Sklady správy v Sedlčanech a v Olomouci nyní slouží jako mezisklady ochranného materiálu. Dosud z nich bylo vydáno přes 30 milionů kusů pomůcek, z toho přes dva miliony byly od českých výrobců. „V tuto chvíli dodává do skladu SSHR v Sedlčanech ochranné pomůcky 17 českých firem,“ doplnil Švagr. Materiál z meziskladů putuje primárně do fakultních nemocnic, ale také do důležitých oblastí českého průmyslu.
Česká republika trpěla nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize, postupně se ale situace zlepšila. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěn letecký most z Číny s dodávkami roušek, respirátorů a dalšího materiálu. Letadla pomůcky přivážela několikrát týdně, poslední přistálo na pražském letišti v neděli ráno. Celkem bylo v letadlech přepraveno přes 2000 tun materiálu.
Zdravotnické pomůcky v Číně nakupovalo i ministerstvo zdravotnictví, jeho poslední letadlo přistálo na ostravském letišti dnes. Celkem ministerstvo objednalo asi 300 tun materiálu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý uvedl, že jeho ministerstvo má objednáno zboží za 4,9 miliardy korun, zatím ale zaplatilo jen zhruba 2,3 miliardy za dodané zboží.
Vnitro zásobuje pomůckami páteřní síť nemocnic, záchrannou službu a přes kraje rozesílá roušky a respirátory dalším institucím včetně domovů seniorů. Ministerstvo zdravotnictví pak zajišťuje fakultní nemocnice, krajské hygienické stanice a laboratoře.
Vnitro dosud rozdalo skoro 70 milionů roušek, devět milionů respirátorů, milion rychlostestů a další statisíce ochranných obleků, štítů či brýlí. Za dodávky zaplatilo přes čtyři miliardy korun. Hamáček minulý týden oznámil, že ministerstvo uzavřelo dalších osm smluv s šesti českými firmami na dodávky nanoroušek, štítů a brýlí. Smlouvy v hodnotě 76 milionů korun zajišťují dodávky pomůcek na příští čtyři týdny. Vnitro také plánuje uzavřít rámcovou smlouvu za 1,4 miliardy korun na dodávky ochranných pomůcek pro své složky od skončení nouzového stavu do konce roku.
ana rdo snm
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.