Praha 17. září (ČTK) – Veřejné zakázky, které realizují firmy s osobními vazbami na politiky, jsou v průměru o více než osm procent dražší než zakázky firem bez podobných konexí. Vyplývá to ze studie think-tanku IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI, jejíž výsledky má ČTK k dispozici.
„Zakázky dodávané firmami s personálními konexemi na opoziční strany předražené v průměru nejsou a zakázky politicky napojených firem nebývají předražené, pokud jsou podrobené zvýšenému dohledu kvůli spolufinancování z fondů EU,“ uvádí dále studie.
Podle výzkumu veřejné instituce v Česku zadávají každoročně veřejné zakázky v hodnotě 750 miliard korun, což je přibližně 14,4 procenta HDP. Výdaje na veřejné zakázky představují zhruba 35 procent výdajů státního rozpočtu a rozpočtů krajů a obcí. Dohledatelnou vazbu na politika na straně zadavatele má podle výzkumu v letech 2007 až 2018 jedno procento dodavatelů, kteří získali dvě procenta všech zakázek, ale jejich zakázky přitom měly hodnotu sedmi procent z celkového objemu.
Napojené firmy tak dostávají v průměru výrazně víc zakázek než ostatní firmy a jejich zakázky jsou navíc v průměru větší než zakázky dodávané ostatními firmami. Z analýzy rovněž vyplynulo, že personální napojení firem na opoziční politické subjekty firmám žádné podobné výhody nepřináší. Přidělování veřejných zakázek politicky napojeným firmám vede podle výzkumu také k tomu, že zakázky jsou v průměru dražší a vyšší cena není vykompenzována vyšší kvalitou.
Veřejné zakázky zhotovované firmami napojenými na politiky jsou podle výsledků analýzy předražené o víc než osm procent. „Na základě odhadů lze spočítat celkové dodatečné náklady veřejných rozpočtů na zakázky spojené s personálními konexemi, které představují zhruba 2,96 miliardy korun ročně,“ uzavírá studie. Odhad podle autorů však skutečné náklady personálních konexí spíš podhodnocuje. „Je to dáno tím, že se kvůli obtížné identifikaci personálních konexí soustředíme pouze na konexe odhalitelné ve veřejných databázích,“ vysvětlují.
V období 2007 až 2018 byly podle autorů firmy nejčastěji napojené na ODS (49 procent), ČSSD (40), TOP 09 (5,6) a hnutí ANO (4,1). Mezi roky 2007 a 2013 dominovaly podle autorů zakázky firmám napojeným na občanské demokraty, relativně velký podíl měly i zakázky pro firmy napojené na ČSSD. „Po nástupu ANO k politické moci vzrostl počet zakázek firmám personálně napojeným na ANO, zatímco počet zakázek firmám napojeným na ODS se výrazně snížil,“ uvádí studie.
Politický ústup ODS po roce 2012 vedl ke snížení objemu zakázek jí blízkým firmám, dodávají autoři. „Firmy napojené na ČSSD sice začaly dostávat větší počet zakázek, ale ty byly relativně nižšího objemu. (…) V objemu zakázek dodaných firmami s konexemi převládají zakázky zadané zadavateli ODS a v menší míře ČSSD a ANO. Při pohledu na období 2015 až 2018 nicméně převládá jednoznačně hnutí ANO,“ stojí ve studii.
jzf mha
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.