Praha 30. září (ČTK) – Dodávky těženého stavebního materiálu kvůli současné krizi způsobené opatřeními proti koronaviru meziročně klesly o 20 až 30 procent. Ve své zprávě to dnes ČTK sdělila Těžební unie, která sdružuje zhruba stovku firem zabývajících se těžbou nerostných surovin. Podle unie navíc v horizontu několika let dojdou zásoby v dosud činných kamenolomech a přírodní stavební materiál, jako je kámen, písek či štěrk, se stane nedostatkovou komoditou.
„Navzdory proklamacím, že České republika se musí z krize proinvestovat, stavební odvětví ani dodavatelé stavebních materiálů zatím podporu investic ze strany státu nepociťují. Firmy sdružené v Těžební unii avizují pokles o 20 až 30 procent. Stát zatím vypsal a vysoutěžil jen velmi malý počet veřejných zakázek na výstavbu silnic a dálnic a příprava zakázek je zdlouhavá,“ uvedl předseda představenstva Těžební unie Pavel Fiala. Podle něj se navíc zatím neprojevilo ani slibované navýšení rozpočtu pro ministerstvo dopravy na investice do komunikací a železnic.
„Investiční akce omezily také kraje a obce. Důsledky pandemie tak závažně ohrožují jak stavební firmy, tak i těžební společnosti, které dodávají potřebné suroviny. Sice prodáváme o 20 až 30 procent méně, ceny jsme ale museli zachovat. Nelze přistoupit k žádným dalším slevám. Kvůli sníženým prodejům se nám zvyšují jednotkové fixní náklady,“ doplnil výrobně-technický ředitel společnosti Kámen a písek Český Krumlov Otakar Veselý.
Postupný propad očekávají dodavatelé těženého stavebního materiálu ještě v příštím roce. Podle Těžební unie by ohroženým firmám pomohl zejména stabilní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, rychlejší projekční příprava i lepší plánování a vypisování zakázek již na začátku stavební sezony, nikoli až ve druhé polovině roku.
„Stavebnictví však kromě koronavirové krize čeká další problém. Hrozí totiž nedostatek stavebních surovin. V segmentu kameniva jsme dosud soběstační, ale situace se zásadně zhorší v horizontu deseti let, kdy se vytěží zásoby na mnoha kamenolomech v Evropě a dosud se nepodařilo otevřít žádné nové ložisko stavebního kamene,“ dodal Veselý.
Podle těžařů je proto veřejným zájmem upravit příslušnou legislativu a zjednodušit proces otevírání nových lomů.
Tento problém potvrdili také zástupci velkých stavebních firem, které již na začátku letošního roku ČTK oslovila. Kameniva pro stavebnictví bude podle nich brzy nedostatek, jako řešení vidí recyklaci betonu. V lednu nedostatkem netrpěly, většinou mají vlastní lomy. Jak ale upozornily, od roku 1989 v Česku nebyla povolena žádná nová hornická činnost. Podle odhadu firmy Skanska do devíti let vyčerpá své zásoby více než polovina z celkových 221 lomů.
Těžební unie České republiky má sídlo v Brně a funguje od roku 1990. V současné době má okolo 100 členů. Sdružuje spektrum společností zabývajících se těžbou nerostných surovin. Členy unie jsou dále dovozci, výrobci a prodejci strojů a zařízení pro těžbu a úpravu surovin, geologické, projekční a ekologické společnosti, odborné vysoké i střední školy a vzdělávací instituce nebo muzea.
ciz mha
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.