Uherské Hradiště 15. července (ČTK) – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nechal detailně zaměřit a zdokumentovat podobu všech staveb v areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti. V budoucnu v něm má sídlit Muzeum totality, okresní soud, státní zastupitelství a probační a mediační služba. Zaměření areálu poslouží jako podklad pro stavebně-historické a technické průzkumy a zadání soutěže na projektovou dokumentaci k plánované rekonstrukci. Úřad, který areál převzal před třemi lety, o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
K rekonstrukci věznice, známé zejména krutými metodami vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech, úřad spustil i webovou stránku www.uzsvm.cz/vezniceuh. Zájemci na ní najdou časovou osu s klíčovými momenty historie i současnosti, informace o rekonstrukci areálu nebo plány do budoucna.
Bývalá uherskohradišťská věznice je opuštěná od roku 1960, zanikla při reformě státní správy. Za druhé světové války využívalo věznici gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů. Po válce se zde konaly lidové soudy a na nádvoří věznice veřejné popravy, za éry komunismu zde byli vězněni lidé nepohodlní režimu. Areál od té doby chátral. Stát jej v příštích letech chce opravit.
ÚZSVM chce podle ředitelky Kateřiny Arajmu rekonstrukci věznice „maximálně urychlit“. V srpnu chce vyhlásit veřejné zakázky na potřebné průzkumy a poté bude následovat zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí a pro stavební povolení.
Do správy ÚZSVM přešel vězeňský areál v roce 2017 a o rok později bylo na základě zpracované studie vybráno jeho využití. Podle investičního záměru, který schválilo ministerstvo financí, by stát měl do rekonstrukce dát zhruba 436 milionů korun.
Podle studie o využití areálu by mělo Muzeum totality obsadit v bývalé věznici asi čtvrtinu prostor. Ve třech podlažích má zabrat asi 2000 metrů čtverečních. Jsou to části objektu, kde je kaple, samotky a přilehlé chodby s místnostmi. V objektu mají vzniknout dvě stálé expozice, Muzeum totalitních režimů věnované historii věznice a Železná opona zobrazující komunistickou propagandu.
ktp kš
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.