Získání dobrých nabídek je jedním ze základních předpokladů úspěšnosti zadávacího řízení. Bez kvalitních nabídek hrozí, že všechna ta nekonečná práce spojená se schvalováním veřejné zakázky, sháněním peněz na ni, stanovením specifikace a psaním neprůstřelné zadávací dokumentace přijde vniveč, když se nepodaří získat dostatek kvalitních nabídek. Co se dá udělat pro to, abychom měli v dalších fázích zadávacího řízení z čeho vybírat? Kroků je několik:
- Dobře nazvat zakázku. Velká část dodavatelů se primárně orientuje pomocí názvu zakázky. Šifrovaný název, ideálně doplněný o nějaké interní systémové číslo zadavatele spolehlivě odradí část dodavatelů. Nedělejte to. Pojmenujte zakázku tak, jak by jste ji hledali v běžné inzerci.
- Doplňte podrobnější informace o zakázce. Každá veřejná zakázka obsahuje množství informací, podle kterých se dá vyhledávat. Označení zadavatele, specifikace místa plnění, CPV/NIPEZ klasifikaci. Některé informace jsou povinné, jiné nikoliv. Pamatujte, že čím více informací uvedete, tím snadněji dodavatelé mohou zakázku najít a rychleji se rozhodnout, zdali budou studovat vámi pracně vytvořenou zadávací dokumentaci.
- Používejte elektronické nástroje, které jsou schopny všechny vámi vyplněné informace správně uveřejnit. Elektronické nástroje (E-ZAK nebo PVU), které mají certifikaci, garantují, že správně uveřejňují data podle závazného standardu XMLData. Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže se již ozvalo, že budou tuto povinnost mnohem aktivněji kontrolovat.
- Používejte elektronické nástroje, které jsou zapojeny na agregátoru zakázek FEN. Tento agregátor v polovině dubna 2020 již obsahoval přes 550 000 zakázek od více jak 12,5 tisíce zadavatelů.
- Výhodu mají elektronické nástroje, které jsou napojeny na Centrální databázi dodavatelů, protože můžete svoji zakázkou oslovit mnohem širší publikum. Aktuálně v této databázi figuruje přes 112 000 firem, které mohou reagovat na vaši poptávku.
- Věnujte pozornost i uveřejněním informací, které sice nejsou ze zákona povinné, ale velmi usnadní vyhledání zakázky dodavateli, jako jsou informace o místu plnění a klasifikace CPV/NIPEZ. Jak to udělat v elektronickém nástroji E-ZAK se dozvíte v krátkém videu CPV a NUTS kódy v E-ZAK
Zakázky malého rozsahu
V době pandemie koronaviru COVID-19 se ukazuje, že elektronizace zakázek malého rozsahu dává velký smysl. Tímto postupem jste schopni využít všech výhod pramenících z většího množství nabídek, které takto získáte. Ale hlavně máte možnost realizovat celou zakázku s minimem osobních kontaktů, plně transparentně a v souladu se zákonem.