Praha 20. dubna (ČTK) – Zakázka na nákup stovek osobních terénních automobilů pro armádu by mohla být znovu vyhlášena v červnu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Tendr ministerstvo vypsalo již loni, na konci roku ho ale zrušilo. Armáda tehdy plánovala pořídit až 1200 vozů, které by nahradily letité stroje UAZ 469 i zvolna dosluhující Land Rover Defender. Příprava pokračuje i u dalších mnohamiliardových zakázek. Jejich osud ale bude záviset na zvažovaných škrtech ve financování armády kvůli krizi kolem pandemie nového typu koronaviru.
Důvodem prosincového zrušení zakázky na terénní automobily až za dvě miliardy korun bylo podle ministerstva obrany to, že část zájemců si „příliš striktně vykládala některé požadované parametry“, například na nátěr vozidla. Úřad proto předpokládal opětovné vypsání s upravenými parametry. Ministerstvo v tendru hledalo firmu, se kterou by uzavřelo rámcovou smlouvu na nákup 600 až 1200 terénních automobilů v ceně jedné až dvou miliard korun podle počtu odebraných vozů. Jejich množství si armáda měla určit podle aktuálních potřeb i podle dostatku peněz.
Právě možnosti rozpočtu mohou být limitujícím faktorem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden připustil odsunutí nákupu pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard. Reagoval tak na předpokládané ekonomické dopady krize kolem koronaviru. Ministerstvo obrany již letos kvůli úsporám do státního rozpočtu vrátilo 2,9 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) chce ještě s Babišem o způsobu modernizace armády jednat. Připustil, že situace bude mít na armádu ekonomický dopad. Odborníci poukazují na dlouhodobou podfinancovanost armády a na nutnost modernizační projekty dokončit.
Pořízení BVP měl být největší armádní nákup v historii samostatné České republiky. Vojáci měli dostat asi 210 vozidel. Nové stroje se měly stát základem brigády těžkého typu, kterou ČR slibuje v NATO vybudovat do konce roku 2025. Ministerstvo v minulosti oslovilo čtyři možné dodavatele, v soutěži zůstávají tři firmy. Nyní obrana podle Pejška připravuje text výzvy k podání finálních nabídek. „Pokud nebude rozhodnuto jinak, k jejímu odeslání třem uchazečům by mohlo dojít v průběhu května. Součástí uvedené výzvy by byl i návrh smlouvy,“ uvedl Pejšek. S přípravou smlouvy měla ministerstvu pomoct externí právní kancelář, ministerstvu se ale soutěž nepodařilo dokončit. V současné době je podle mluvčího zakázka u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, na kterou se jeden z účastníků obrátil. Ministerstvo si proto smlouvu připravuje samo.
Kromě terénních automobilů nebo BVP plánuje letos ministerstvo obrany dokončit i další strategické zakázky. Již před podpisem smlouvy je nákup asi 39.000 ručních zbraní za 2,35 miliardy korun. Podle Pejška je podpis v plánu do konce dubna. Letos by se také mělo rozhodnout o pořízení nových děl s ráží odpovídající standardu zavedeném v NATO a protiraketového systému SHORAD.
cap rot
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.