Praha 27. července (ČTK) – Návrh opozičních poslanců, který by umožnil operativní zajištění ochranných zdravotnických prostředků bez potřeby vyhlášení nouzového stavu, vláda na dnešním zasedání odmítla. Informoval o tom na webu tiskový odbor kabinetu. Zákonodárci chtějí docílit změnou zákonů o Správě státních hmotných rezerv (SSHR) a o zadávání veřejných zakázek mimo jiné toho, aby kabinet na žádost ministerstva zdravotnictví mohl flexibilně rozhodovat o využití rezerv za účelem ochrany veřejného zdraví.
Předpis by podle předkladatelů z řad Pirátů, KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a STAN do budoucna zajistil „možnost flexibilního obstarávání ochranných prostředků pro případ eventuálních dalších potřeb v souvislosti s opakováním pandemické krize v důsledku rozšíření onemocnění COVID-19, popřípadě jiných obdobných stavů.“ K případné žádosti ministerstva zdravotnictví o určitém způsobu využití státních rezerv by se podle návrhu musel vyjádřit také předseda SSHR.
V zákonu o zadávání veřejných zakázek poslanci navrhují zrušit povinnost uzavřít smlouvu mezi centrálním zadavatelem a přidruženými zadavateli do okamžiku zadání veřejné zakázky.
Ministerstvo financí ale nepovažuje za vhodné upravovat problematiku poslaneckým návrhem. Podle resortu představuje zásadní koncepční změnu využití rezerv a nedopadá pouze na výjimečné situace tím, že se týká standardního, nikoli krizového stavu.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nesouhlasilo s úpravou legislativy o zadávání veřejných zakázek, současná úprava podle něj zajišťuje transparentnost a soulad s úpravou zadávacích směrnic. „Navrhovaná změna by vedla k právní nejistotě a k možnému zpochybnění systému centralizovaného zadávání,“ napsal resort ve stanovisku. Ke změně zákona o SSHR bylo MMR neutrální.
Podle ministerstva vnitra navržená úprava distribuci ochranných pomůcek zásadně neusnadňuje vzhledem k tomu, že by rozhodnutí vlády bylo podmíněno vyjádřením šéfa SSHR a žádostí ministra zdravotnictví. Za hlavní problém resort považuje samotný nedostatek pomůcek. Z toho důvodu kabinet ANO a ČSSD připravil vlastní úpravu zákona o zadávání veřejných zakázek. K poslanecké předloze bylo vnitro neutrální.
Naopak ministerstva průmyslu a zdravotnictví, Unie zaměstnavatelských svazů a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů se k návrhu stavěla pozitivně. Podle resortu zdravotnictví v současnosti zákon o majetku státu neumožňuje flexibilní zacházení se státním majetkem v řádu hodin či dnů, navrhovaná úprava by tak mohla pomoci.
O předloze rozhodnou poslanci.
opm jw
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.