Zlín/Praha 22. září (ČTK) – V období od ledna 2017 do června 2020 zadával veřejné zakázky nejhospodárněji a nejférověji Zlínský kraj, vyplývá z průzkumu společnosti EconLab. Jeho výsledky dnes zveřejnila v tiskové zprávě. Výborných výsledků dosáhly podle průzkumu i Jihomoravský a Karlovarský kraj.
EconLab, dříve Centrum aplikované ekonomie, je sdružení při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Ekonomové z Univerzity Karlovy hodnotili ve spolupráci s poradenskou společností OTIDEA kraje podle osmi kritérií. Šlo například o počet nabídek, koncentraci dodavatelů nebo pochybení podle antimonopolního úřadu. Hlavním zdrojem dat je Věstník veřejných zakázek. V takzvaném Zindexu přidělovali u každého kritéria procentní body, maximum bylo 100.
Zlínský kraj získal 78 procent, následují Jihomoravský se 76 procenty a Karlovarský se 75 procenty. Na opačném konci tabulky jsou na společném 8. až 13. místě Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký, Olomoucký, Středočeský a Ústecký kraj, jejichž hodnocení nedosáhlo 70 procent. „První místo za nejlepší zadávání veřejných zakázek je pro Zlínský kraj velkým oceněním, zejména proto, že v minulých volebních obdobích se náš kraj umisťoval na předposledních místech. Je to pro nás signál, že postupy a principy, které jsme od roku 2017 nastavili, jsou správné, transparentní a hospodárné,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Velký podíl na prvenství mají podle něj lidé z krajského oddělení veřejných zakázek.
Zindex je hodnocení založené na měřitelných datech. Zpracovává databázi stovek tisíc zakázek, aby poskytl hodnocení efektivity úřadů. Úspěch v Zindexu začíná podle ekonomů od férových podmínek soutěže, které přilákají konkurenci, prochází přes rychlé rozhodování a vypořádávání připomínek a končí transparentním uveřejněním výsledků. „Naším cílem je ukázat úřadům cestu k hospodárnějším a průhlednějším nákupům. Detailní vysvědčení na webu zindex.cz hodnotí všechny zakázky za poslední tři a půl roku, tedy zhruba za uplynulé volební období. Dáváme tak zprávu voličům, jak se zacházelo s jejich penězi,“ shrnul vedoucí projektu Jiří Skuhrovec.
Cílem EconLabu je podporovat ekonomický výzkum s přesahem do veřejné politiky. Členy jsou především studenti a absolventi Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Funguje od roku 2011.
chv hj
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.