Praha 27. listopadu (ČTK) – Výběr informací o takzvané jízdenkové kauze kolem pražského dopravního podniku (DPP) a firmy Neograph (soud dnes znovu zprostil viny všechny obžalované):
– Počátky případu, který se týká zejména možného vyvádění peněz z dopravního podniku prostřednictvím papírových jízdenek, sahají do roku 2007. Tehdy se podle svědectví Vladimíra Sitty, bývalého generálního ředitele tiskárny Neograph, zrodil z iniciativy společníka firmy Jana Janků plán na získání lukrativní zakázky od městské firmy. Podmínkou bylo angažovat jako prostředníka obchodu společnost Cokeville Assets, která měla nejasnou vlastnickou strukturu a sídlila na Britských Panenských ostrovech.
– Neograph, který pro získání zakázky namísto dosavadních dodavatelů Státní tiskárny cenin a německé Schwarz Druck využil toho, že se začal používat utajovaný ochranný prvek, odváděl podle médií z každé jízdenky firmě Cokeville Assets (CA) 17 haléřů (DPP v roce 2011 za část dodávky platil 37 haléřů za kus). Obchod začal fungovat v roce 2008, o dva roky později pak obchodní ředitel Neographu Vladimír Sitta mladší upozornil policii na podezřelé okolnosti a zmínil i to, že peníze pro CA končí u pražského podnikatele Iva Rittiga.
– V médiích se informace o podezřelé zakázce objevily v listopadu 2011, kdy o nich informovala mimo jiné Česká televize s odkazem na Sittu mladšího. To, že je výroba jízdenek pro pražský dopravní podnik „dvojnásobně předražená“, potvrdil v té době Sitta starší. V prosinci 2011 DPP a Neograph smlouvu ukončily, média tehdy spekulovala o tom, že zveřejnění kauzy a ukončení smlouvy je zřejmě důsledkem sporů mezi Sittou starším a Janků.
– Obžaloba tvrdí, že při přidělení zakázky na tisk jízdenek firmě Neograph tehdejší šéf DPP Martin Dvořák a ekonomický ředitel DPP Ivo Štika obešli zákon o veřejných zakázkách, a to po předchozí dohodě s ředitelem Neographu Janem Janků a Peterem Kmeťem, šéfem CA a Rittigovým obchodním partnerem. Na Kmeťův návrh údajně účelově označili jízdenky DPP za ceniny, což jim umožnilo nevyhlásit otevřenou výběrovou soutěž na dodavatele.
– CA podle obžaloby získala od Neographu na provizích minimálně 40 milionů. Peníze údajně následně putovaly k Rittigovi. Kmeť u soudu dříve připustil, že z každé jízdenky plynulo pro CA 17 haléřů. Tvrdí, že s tímto návrhem přišla Neograph za to, že jí Kmeť zakázku u DPP zprostředkoval.
– V říjnu 2013 padla v kauze kolem údajně předražených jízdenek první obvinění, a to z pletich při veřejné soutěži a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Mezi obviněnými byli Dvořák, Janků, Kmeť i Štika. V únoru 2014 pak policie kvůli jízdenkám obvinila také Iva Rittiga.
– Počet obviněných postupně rostl, před soudem nakonec vedle Dvořáka a Rittiga stanulo v říjnu 2018 dalších 15 spoluobžalovaných, kromě zakázky na papírové jízdenky se případ rozrostl o zajištění prodeje jízdenek (místa zejména ve stanicích metra) a SMS jízdenky. Druhá větev případu se týká údajného praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. DPP v kauze figuroval jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.
– Loni v květnu soud všech 17 obviněných v kauze zbavil obžaloby. Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek trestným činem. Státní zástupce se proti osvobození všech 17 obžalovaných odvolal. Pražský vrchní soud v červnu potvrdil zprošťující verdikt jen u pěti obviněných. Větev Neographu vrátil k dalšímu dokazování, přičemž uvedl, že Neograph byl jednoznačně tunelován a že nešlo o provizi. U Kmetě a Janků se podle odvolacího senátu trestná činnost prokázala a u Dvořáka a Štiky byl zprošťující rozsudek předčasný. Soud dnes znovu zprostil viny všechny obžalované včetně Rittiga a Dvořáka. Verdikt není pravomocný.
– Před soudem stanuli jako obvinění i Sittové. Vladimíra Sittu mladšího v říjnu 2018 pražský vrchní soud zprostil viny z tunelování Neographu. Podle soudu nezneužil na úkor papírny informace, které měl jakožto její obchodní ředitel. Soud Sittu původně potrestal roční podmínkou, podle odvolacího senátu však skutek nenaplnil všechny znaky trestného činu. Pražský vrchní soud předloni v říjnu zároveň ostře zkritizoval roli dozorující státní zástupkyně Dagmar Máchové i policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila a jejich pravděpodobnou podjatost. „Těžko se mně žije s tím, že jsme přišli o společnost za aktivní asistence státní zástupkyně Machové,“ řekl Sitta mladší u soudu.
– Obžalobě totiž nejprve čelil i jeho otec, jemuž žalobkyně znemožnila rozhodovat o budoucnosti firmy, kterou pak převzali jiní lidé. Sitta starší společnost Neograph zakládal a dlouhá léta vlastnil. Papírny nakonec ovládl někdejší spolumajitel Jan Janků a přejmenoval na Security Paper Mill. Sitta starší již dříve u soudu uvedl, že je stíhán za to, že přerušil penězovod z pražského dopravního podniku.
– Nejvyšší soud (NS) letos v květnu vyhověl dovolání Sitty staršího, který v roce 2012 dostal okamžitou výpověď z pozice ředitele Neographu. Pražské soudy chybovaly, když zamítly Sittovu žalobu zpochybňující platnost výpovědi, a musí znovu rozhodnout. Sitta také kvůli svému působení v Neographu čelil obžalobě ze zneužití postavení v obchodním styku, soudy ho ale osvobodily. Soudce mimo jiné připustil, že za tímto trestním stíháním mohla stát pomsta.
– Ivo Rittig, který je v médiích označován za hlavní postavu v pozadí kauzy, se spojování s případem bránil u soudu. V červnu 2018 ale pražský vrchní soud potvrdil, že Nadační fond proti korupci nemusí stahovat z webu tiskové zprávy, které Rittiga pojí s kauzou předražených jízdenek. Loni v březnu pak Rittig sám stáhl žalobu, kterou podal v roce 2012 kvůli článkům deníku Blesk a v níž se po vydavatelství Czech News Center (CNC) domáhal omluvy a milionu korun za zprávy, které ho spojovaly s případem jízdenek pro pražský dopravní podnik. Rittigův právník nedávno u soudu odmítl, že by měl jeho klient cokoliv společného s platbami, které posílal DPP do papírny Neograph za jízdenky a popřel také to, že by k Rittigovi putovaly z Neographu peníze přes karibskou firmu.
sat jw
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.