Praha 19. května (ČTK) – Stavební firmě Metrostav loni vzrostl čistý zisk meziročně o 1,8 procenta na 625,1 milionu korun. Tržby jí klesly o 14,3 procenta na 22,8 miliardy korun. Představenstvo navrhne valné hromadě schválit dividendu 23 korun za akcii. Loni to bylo 21,50 Kč. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha.
„Vzhledem k tomu, že celý český stavební trh poklesl o 4,5 procenta na 498 miliard korun, podíl největší české firmy v oboru vzrostl o 0,2 procenta. Přestože společnosti poklesl obrat, její zisk vzrostl, což znamená, že vzrostla rentabilita,“ sdělil Metrostav.
Představenstvo podle svého předsedy Františka Kočího navrhne valné hromadě, která se bude vinou protiepidemických opatření konat per rollam, aby schválila řádnou účetní závěrku společnosti za rok 2020 a vyplacení podílu na zisku akcionářům ve výši téměř 182 milionů Kč. „Na akcii tedy připadne dividenda 23 korun. Zbytek převede společnost na účet nerozděleného zisku a bude použit na investice a pro posílení peněžních toků v provozní oblasti,“ uvedl Kočí.
Mezi největší dokončené pražské projekty firmy v loňském roce patřily například budova Flow East na Václavském náměstí, studentský ubytovací objekt Student House v Holešovicích, administrativní budova Rustonka nebo kongresové centrum O2 universum.
V regionech Metrostav pracoval například na snížení emisí a odsíření Elektrárny Mělník I, snížení emisí v Teplárně Trmice, dokončení rekonstrukce úpravny vody Želivka nebo výstavba plavecké haly v Lounech.
Zhruba dvě pětiny tržeb Metrostav vytvořil v zahraničí. Mezi nejvýznamnější stavby patřily silniční tunel Dýrafjordur na severozápadě Islandu, silniční tunely a most na takzvané Lososí cestě u norského Trondheimu nebo 21 kilometrů dlouhý dálniční úsek S7 a související silnice Koszwaly – Nowy Dwor Gdanski v Polsku.
Společnost je trestně stíhána ve čtyřech kauzách. „Ve všech věcech byly podány obžaloby a je vedeno řízení před soudy. V jednom případě probíhá hlavní líčení před soudem prvního stupně, v ostatních případech jsou věci ve fázi odvolacího řízení; jednak k odvolání státního zástupce proti rozhodnutí soudu o zproštění viny společnosti a jednak k odvolání naší společnosti proti nepravomocnému rozhodnutí o vině a trestu,“ dodal Kostiha.
Metrostav byl Krajským soudem v Praze nepravomocně odsouzen k zákazu účasti ve veřejných zakázkách na tři roky a desetimilionovému peněžitému trestu v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. V případu údajných machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim firmě královéhradecký soud na šest let zakázal stavební činnost související s dotacemi a veřejnou podporou. Kromě toho má firma zaplatit 600.000 korun. Ani v tomto případě není rozsudek pravomocný.
Společnost naopak v roce 2019 soud v Hradci Králové nepravomocně zprostil obžaloby v případu, který se týká přípravy a realizace zadávacího řízení v rámci projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Osvobozena byla firma i v kauze hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, v tomto případě však odvolací soud zprošťující rozsudek loni na podzim zrušil.
Metrostav a.s. byl založen v roce 1971 vyčleněním z národního podniku Vodní stavby za účelem výstavby pražského metra. V roce 1991 byl přeměněn na akciovou společnost a postupně se začal věnovat činnostem v dalších stavebních oborech. V roce 2019 byl výší tržeb lídrem českého stavebního trhu, s velkou pravděpodobností tomu tak bylo i loni. Na konci loňského roku ve firmě pracovalo 2961 lidí, meziročně o pět procent méně.
Hospodářské výsledky Metrostavu od roku 1999:
Zdroj: Metrostav
ciz ana rot
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.