Praha 22. března (ČTK) – Ministerstvo kultury pošle do připomínkového řízení dokument o nové státní kulturní politice. Dokument na léta 2021 až 2025 obsahuje třeba záměr zavést bezplatný vstup do nejvýznamnějších kulturních institucí, připravit návrh zákona zajišťující kooperativní financování kultury a podpořit rozvoj kulturních a kreativních center v regionech z peněz získaných v Národním plánu obnovy. Ministerstvo materiál zveřejnilo na webu.
Návrhy mají být naplňováním jednoho z pěti cílů kulturní politiky, jímž je zvyšování dostupnosti kultury. K nim by měla patřit také podpora projektů soustředících se na přístupnější umění a kulturu zejména s využitím digitalizace. MK chce předložit zákon zavádějící u největších veřejných zakázek povinnost investovat nejméně procento z celkové zakázky na zhotovení uměleckého díla.
Druhým cílem kulturní politiky je péče o kulturní dědictví. Národní investiční plán pro nejbližší roky počítá s investicemi asi 47 miliard, které by měly jít na rekonstrukce nemovitých památek nebo prostoru pro uložení památek movitých. MK slibuje zlepšovat právní prostředí v památkové péči. V rozvoji živého umění MK slibuje mimo jiné ve spolupráci s ministerstvem práce řešit zabezpečení umělců a rozvoj jejich druhé kariéry. Chce předložit legislativní návrh zavádějící status umělce.
Čtvrtým cílem je rozvoj kulturních a kreativních odvětví, kde chce MK předložit návrh zákona o kultuře, který má lépe reflektovat současné postavení kultury ve společnosti i hospodářství. Státní fond kinematografie se má transformovat na Fond audiovize, který by měl více odrážet situaci v audiovizuálním průmyslu.
Pátým cílem je transformace ministerstva kultury, kde úřad slibuje zvýšit svou kapacitu prostřednictvím digitalizace grantového systému, zavedení analytického oddělení a oddělení kulturních a kreativních odvětví. Slibuje transformaci Státního fondu kultury, který příliš neplní funkci podpory kultury, pro niž byl zřízen.
Statistika, s níž materiál pracuje, vychází z dat před rokem 2020. Nezachytila proto dopady pandemie nemoci covid-19. Přesto ale například v apelu na dostupnost kultury se podle autorů význam digitalizace do předkládaného materiálu projevil.
Většina čísel v materiálu pochází z údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) a ČSÚ za rok 2018. V roce 2018 pracovalo v kultuře 112.400 pracovníků, z toho 23.900 dobrovolníků. Kolik přesně lidí pracuje v kulturním a kreativním sektoru není podle materiálu možné zjistit, protože v něm dominují velmi malé subjekty či jednotlivci a lidé vykonávající práci na základě dohod, dobrovolníci a také OSVČ či podnikatelé a jejich rodinní příslušníci.
Přepočtený počet zaměstnanců kulturního sektoru představuje 2,2 procenta z počtu všech zaměstnanců v ČR. Celkový rozsah pracovního zapojení v kulturních aktivitách včetně institucí bez kulturního zaměření dosahoval v roce 2018 214.300 osob, uvádí se v materiálu.
hrm jw
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.