Přerov 9. března (ČTK) – Vedení Přerova se rozhodlo vymáhat škodu po firmách, které podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ovlivnily po vzájemné dohodě výsledky městské zakázky na elektronizaci správy z roku 2010, a narušily tak hospodářskou soutěž. Kvůli vyčíslení této škody se město obrátí na právníky, řekl ČTK primátor Petr Měřínský (ANO). Tendr na IT zakázku za téměř 138 milionů korun vyhrálo sdružení dodavatelů v roce 2014, ÚOHS jim za kartelovou dohodu uložil loni pokutu ve výši 118 milionů korun.
„Městu mohla vzniknout škoda, odkazuji přitom na dopis, který mi zaslal předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna. Proto jsme se rozhodli se danou věcí zabývat. Vzhledem k tomu, že jde o velmi specifickou věc, město si najme právní kancelář a výši škody budeme určovat až po odborných konzultacích, případně doporučených znaleckých posudcích,“ řekl ČTK primátor.
V dopise, který má ČTK k dispozici, oznamuje ÚOHS, že se dané firmy dopustily přestupku, neboť uzavřely v této zakázce zakázanou dohodu, a narušily tím hospodářskou soutěž ve výběrovém řízení vyhlášeném městem. „Uzavření zakázané dohody je protiprávním jednáním. V případě, že tímto jednáním je způsobena škoda, pak subjekty, které danou škodu způsobily, za vzniklou škodu odpovídají a lze po nich tuto škodu vymáhat,“ stojí v dopise předsedy úřadu. ÚOHS přitom uvádí, že je připraven zadavatelům veřejných zakázek poskytnout při uplatňování nároků na náhradu škody u soudu metodicku pomoc, samotné vymáhání je však na nich.
Přerov nyní bude muset vyčíslit škodu, kterou firmy mohly touto zakázanou dohodou městu způsobit. Půjde o vyčíslení takzvané kartelové přirážky, což je rozdíl mezi skutečně nabídnutou cenou a hypotetickou cenou, která by byla nabídnuta v případě, že by kartel neexistoval. Kvůli specifickému soudnímu sporu a procesnímu vymáhání škody se město rozhodlo, že se nechá zastupovat právní kanceláří, doplnilo vedení radnice.
Veřejnou zakázku s názvem Zajištění přenosu dat a informací v územní samosprávě statutárního města Přerov vyhlásilo město v roce 2010. V prosinci 2013 pak byly podány dvě nabídky, a to vítězná nabídka sdružení společností Tesco SW a O2, ve které společnosti AutoCont, Emos a Bach systems vystupovaly jako subdodavatelé, a krycí, nevýherní nabídka společnosti AutoCont. Pět IT společností potrestal loni ÚHOS pokutou v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Řízení skončilo takzvaným narovnáním, kdy firmy s úřadem spolupracovaly, přiznaly své provinění výměnou za snížení pokuty o 20 procent. Ve výsledku tak O2 Czech Republic zaplatilo pokutu 38,3 milionu korun, AutoCont a Tesco SW zaplatily pokutu ve shodné výši 36,5 milionu korun, Emos sedm milionů a Bach systems 227.000 korun.
Alena Horáková hj
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.