Praha 4. listopadu (ČTK) – Dodatek ke smlouvě, za který Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil pražské Thomayerově nemocnici pokutu 300.000 korun, byl uzavřen z důvodu častých havárií rozvodů vody. Mluvčí nemocnice Petr Sulek ČTK sdělil, že nejprve byla řádně vysoutěžena firma na správu teplovodní soustavy v areálu, ale při nehodách nebylo jasné, zda praskla trubka se studenou nebo teplou vodou, takže se dodatkem firmě svěřily oba druhy rozvodů.
Dodatek firma uzavřela v roce 2017. Podle rozhodnutí ÚOHS šlo o významné rozšíření původní zakázky z roku 2016, na které měla nemocnice vypsat další výběrové řízení. ÚOHS za to původně vyměřil pokutu 600.000 korun, Thomayerova nemocnice ale proti jeho rozhodnutí podala rozklad k předsedovi úřadu Petru Rafajovi, který pokutu snížil na polovinu.
Nemocnice zdůvodňovala uzavření dodatku tím, že podle zákona o zadávání veřejných zakázek šlo o nepodstatnou změnu závazku, která se nemusí soutěžit. Dalším důvodem měla být neoddělitelnost plnění, tedy že správu teplovodní soustavy i studenovodní soustavy musí provádět jedna firma. „O složitosti případu svědčí i skutečnost, že jeho rozhodování trvalo ÚOHS více jak dva roky a sám předseda ÚOHS se k němu vyjádřil tak, že jde o hraniční problematiku a obtížné právní hodnocení věci, neboť samotná veřejná zakázka byla vysoutěžena správně,“ uvedl Sulek.
Mluvčí dále sdělil, že dodatek byl uzavřen kvůli haváriím, které jsou s ohledem na stáří vodovodní soustavy v areálu časté. Trubky jsou podle něj staré 80 let. „K rozhodnutí došlo proto, neboť při haváriích vodovodního potrubí uvnitř budov nebylo hned jasné, kdo má vzniklou havárii řešit, zda nemocnice, která spravuje potrubí se studenou vodou, nebo daná firma, která spravuje potrubí s teplou vodou,“ vysvětlil a dodal, že havárie je nutné řešit okamžitě. Potrubí podle Sulka praská i proto, že se do něj musí přidávat přísady proti legionele, na což materiály původní vodovodní soustavy nebyly dimenzovány.
Rafaj k udělení pokuty uvedl, že šlo o hraniční případ. „Preventivní funkce pokuty, která jasně indikuje, že takové obcházení zákona není dovoleno, je zachována, avšak okolnosti případu odůvodňují ponížení represivní funkce uložené pokuty. Lze rovněž zmínit, že pokuta je nově ukládána u samé spodní hranice možné výše pokuty,“ uvedl předseda antimonopolního úřadu. Pokutu musí nemocnice zaplatit do dvou měsíců od doby, kdy rozhodnutí nabude právní moci.
psc snm
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.