Každý rok roste objem veřejných zakázek, které stát, úřady, města a další zadavatelé utrácejí za různé služby, stavební práce nebo zboží. Proces, kterým se nákup uskutečňuje, má svá pravidla, řídí se zákonem a odborníci o něm hovoří jako o veřejném zadávání. Aktuálně se objem peněz utracených každý rok za veřejné zakázky pohybuje mezi 600 a 700 miliardami korun.
Tak jako v soukromém podnikání, i ve veřejné správě potřebujete pro úspěšnou zakázku minimálně dva účastníky. Někoho, kdo je poptává a je ochoten za služby nebo zboží zaplatit, dále pak někoho, kdo je ochotný poptávanou věc nebo službu dodat.
V tomto jednoduchém vztahu je však skryt velký problém. Zadavatelé – úřady musí nalézt vhodné dodavatele a dodavatelé se musí dozvědět o zakázkách zadavatelů. Je zřejmé, že čím více nabídek na vypsanou zakázku úřad dostane, tím roste šance, že plnění zakázky bude úspěšnější. Více nabídek zvyšuje konkurenci a většinou snižuje i cenu. Více nabídek také snižuje korupční potenciál zakázek, domluvit se mezi více uchazeči je neskonale komplikovanější než v případě, kdy uchazeči jsou jen dva.
Množství podaných nabídek na vypsanou zakázku je tedy pozorně sledovaný údaj. Bohužel tento ukazatel již od roku 2014 klesá a nyní se v některých ohledech blíží k alarmujícím hodnotám jedné nabídky na zakázku, což znamená žádná soutěž – žádná konkurence. Nemálo zakázek se muselo v loňském roce dokonce rušit, neboť úřad neobdržel jedinou nabídku.
Zdroj: Výroční zpráva o stavu veřejných zakázek v České republice za rok 2019, Ministerstvo pro místní rozvoj.
Tento nepříznivý vývoj se snaží vláda změnit a v poslední době se objevilo několik projektů, které si kladou za cíl lépe propojit poptávající úřady s firmami, které by jim mohly poskytovat služby. Nedávno vznikl například Portál Dodavatele, kde je možné zdarma vyhledávat všechny uveřejněné zakázky v České republice (hlídání a zasílání oznámení je zpoplatněno). Dále existuje Centrální databáze dodavatelů, která umožňuje přístup do většiny systémů, kde se zakázky vypisují pomocí jednotného přihlášení. Elektronický způsob podávání nabídek na veřejné zakázky se osvědčil zvláště v současném stavu probíhající pandemie COVID-19. Dodavatelé jsou většinou zvyklí hledat informace na internetu, takže přesun od papírů na web určitě přivítají. Nezbývá než věřit, že zaváděné změny povedou k vyšší efektivitě veřejného zadávání a pomohou těžce zkoušeným veřejným rozpočtům.