Praha 27. června (ČTK) – Základní údaje o Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který vznikl 1. července 1991 jako Český úřad pro hospodářskou soutěž:
– ÚOHS je ústředním orgánem státní správy ČR; zabývá se ochranou hospodářské soutěže, zasahuje proti praktikám, jež ji narušují (kartelové dohody či zneužití dominantního postavení), dohlíží nad zadáváním veřejných zakázek a koordinací veřejné podpory. Od roku 2010 úřad dohlíží i nad dodržováním zákona o významné tržní síle.
– Předchůdcem ÚOHS byl Český úřad pro hospodářskou soutěž, který zahájil činnost 1. července 1991. Jeho sídlem se nestala Praha, obvyklé centrum orgánů státní správy, ale Brno, což mělo deklarovat nezávislost rozhodování. V roce 1992 byl tento úřad nahrazen ministerstvem pro hospodářskou soutěž.
– ÚOHS byl zřízen 11. října 1996 zákonem 273/1996 Sb., fungovat začal od 1. listopadu 1996 rovněž v Brně.
– ÚOHS je řízen předsedou, jehož na návrh vlády jmenuje prezident ČR. Jeho funkční období je šest let a nikdo nemůže být jmenován na více než dvě funkční období. Předseda ÚOHS nesmí být členem žádné politické strany. Vedení dále tvoří tři místopředsedové.
– V současnosti ÚOHS řídí od prosince 2020 Petr Mlsna (42). V historii úřadu je pátým předsedou v pořadí, mezi jeho předchůdci byli Stanislav Bělehrádek (1996 až 1998), Josef Bednář (1999 až 2005), Martin Pecina (2005 až 2009) a Petr Rafaj (2009 až 2020).
– Rozpočet ÚOHS se pohybuje kolem 250 milionů korun. Ke konci loňského roku měl úřad 238 zaměstnanců.
– Podle výroční zprávy ÚOHS loni vydal 65 prvostupňových rozhodnutí, ve kterých uložil pokuty ve výši přes 266 milionů korun, což je meziročně o 159 milionů korun více. Za rok 2020 úřad také zahájil 60 správních řízení, z toho devět v oblasti zakázaných dohod, jedno týkající se zneužití dominantního postavení a 50 týkajících se návrhu na povolení spojení soutěžitelů.
– U nejvyšších udělených sankcí je téměř pravidlem, že vysoké stamilionové pokuty udělené ÚOHS končí až u Nejvyššího správního soudu (NSS) a vyřešení případů se táhne i několik let. Udělené stamilionové pokuty ÚOHS většinou prosadit nedokázal.
– Dosud nejvyšší pokutu uložil ÚOHS v roce 2015 stavebním firmám za kartel v zakázkách. Pokuta 2,036 miliardy korun byla později snížena na 1,66 miliardy korun a nakonec ji soud zrušil.
– K nejvyšším pokutám, které ÚOHS v poslední době uložil, patří pokuta ve výši 550 milionů korun, kterou letos v únoru dostalo ministerstvo obrany za chyby při zakázce na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od americké firmy Bell. Podle rozhodnutí úřadu se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků. Ministerstvo, které proti rozhodnutí úřadu podalo správní žalobu, pokutu již uhradilo.
vlp rmi
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.