Praha 11. března (ČTK) – Veřejní investoři v Česku loni zadali projektovým firmám 670 zakázek za 5,7 miliardy korun. Hodnota meziročně klesla o 30 procent, počet se zvýšil o čtyři procenta. Hodnota nově vypsaných projektových zakázek klesla o zhruba pětinu. Vyplývá to z údajů analytické společnosti CEEC Research, které má ČTK k dispozici.
„Projektová příprava tvoří přibližně dvě až tři procenta hodnoty celé stavby. Ovšem z hlediska významu je to naprosto klíčový prvek, bez kterého stavby v podstatě nemohou vzniknout. Vývoj vypsaných a následně zadaných projektových zakázek ukazuje směr, kterým se české stavebnictví za rok až dva bude ubírat,“ uvedl ředitel CEEC Research Michal Vacek.
České stavebnictví loni meziročně vzrostlo o 2,4 procenta. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří, výrobních hal a skladů, stouplo o 2,1 procenta. Inženýrské stavitelství, které je tvořené z velké části výstavbou dopravní infrastruktury, vzrostlo o 3,5 procenta. Předloni se stavební produkce zvýšila o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Pro letošek analytici očekávají mírný růst nebo stagnaci.
Hodnota nově vypsaných projektových zakázek loni meziročně klesla o 19,2 procenta na 4,67 miliardy korun. Počet se snížil o 4,6 procenta na 250. Podle Vacka byl pokles zčásti způsoben některými velkými zakázkami z roku 2018.
Objem veřejných zakázek pro stavební firmy loni meziročně vzrostl o 13,1 procenta na 210,4 miliardy korun. To bylo nejvíce za posledních deset let. Počet zakázek se snížil o zhruba pětinu na 3859. U 29 zakázek překročila hodnota miliardu korun. Největší byla stavba úseku obchvatu Českých Budějovic v úseku Hodějovice – Třebonín za 7,02 miliardy korun.
ciz jw
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.