Praha 17. prosince (ČTK) – Návrh reformy dozoru nad zadáváním veřejných zakázek by podle předkladatelů ze šesti sněmovních stran snížil korupční prostředí a učinil systém předvídatelným a transparentním. Na veřejné zakázky by měl místo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dohlížet nově vytvořený Úřad pro dozor nad zadáváním veřejných zakázek. Zástupci Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Kromě nich se na novele podíleli poslanci vládních ANO a ČSSD.
Dosavadní antimonopolní úřad by podle návrhu dohlížel pouze na hospodářskou soutěž, problematiku významné tržní síly a veřejnou podporu. Předkladatelům kromě jiného vadí, že se pod působnost ÚOHS sloučilo několik agend. Vadí jim také údajná nadměrná koncentrace předsedy úřadu, kdy předseda jmenuje, odvolává a úkoluje své tři místopředsedy. Za nedostatek současné právní úpravy považují poslanci také obecné nastavení přezkumu rozhodnutí úřadu. Uvádějí také, že členové rozkladové komise jsou jmenováni bez jasných pravidel nebo požadavků na odbornost, účastnici řízení je neznají a ÚOHS nemá ani zákonnou povinnost je zveřejňovat.
„Hlavním impulsem reformy jsou dlouhodobě neuspokojivé poměry na ÚOHS a požadavky trhu veřejných zakázek. Současná podoba přezkumu je nevhodná, reforma obsahuje základní zákonná pravidla nezávislého a nestranného přezkumu z institucionálního hlediska i změny, které povedou ke zlepší zadávání veřejných zakázek v České republice,“ řekl místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky nechybí jen transparentnost a předvídatelnost rozhodování ÚOHS, ale též kvalitní metodická podpora. S její absencí se potýkají starostové, primátoři a hejtmani a často je důvodem zbrzděných investic, míní. „Mnoho věcí by nemuselo končit spornými řízeními u ÚOHS. Kdyby tu byla podpora metodiky, podpora výkladu v procesu přípravy zakázky, tak by to daleko lépe fungovalo obecně,“ poznamenal.
Návrh sníží korupční prostředí a učiní systém předvídatelným podle poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové. Také ona považuje za důležitou metodickou podporu, neboť malé obce podle ní často nemají takové právní zázemí, aby samy vypisovaly výběrová řízení tak, aby posléze u antimonopolního úřadu obstála.
V čele nově navrhovaného úřadu má stát jeho předseda, s ním dva místopředsedové a rada úřadu. Předsedu má jmenovat vláda na základě výběrového řízení, místopředsedy má vláda jmenovat na návrh předsedy. Rada úřadu má mít 15 členů včetně předsedy a obou místopředsedů. Zbývajících 12 členů má jmenovat předseda se souhlasem Senátu. Za předpokladu celkového počtu 147 zaměstnanců by roční výdaje na chod nového úřadu neměly překročit 136,6 milionu korun, uvádějí předkladatelé.
Jejich návrh dostane nejprve k projednání vláda. Až se k němu vyjádří, budou se jim moci na některé schůzi v příštím roce zabývat poslanci. Není jisté, zda se k tomu do voleb dostanou.
opm mal
zdroj: ČTK
Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.