Zákon na ochranu oznamovatelů se dostal k rukám prezidenta České republiky. Zdárný konec dlouhé a poměrně spletité cesty byl prezidentským podpisem zpečetěn 7. června 2023.
Co se nyní bude dít?
Tzv. whistleblowing s sebou přináší novou povinnost vést vnitřní oznamovací systém, která se bude týkat většiny organizací a veřejných zadavatelů.
Pojďme si shrnout všechny důležité termíny a pojmy.
OD KDY A PRO KOHO PLATÍ NOVÉ POVINNOSTI
- 1. 8. 2023
Pro organizace s více než 250 zaměstnanci a veřejnou správu
- 15. 12. 2023
Pro organizace s více než 50 zaměstnanci
CO HROZÍ PŘI NEZAVEDENÍ OZNAMOVACÍHO SYSTÉMU
- Pokuta až 1 mil. Kč
- Riziko zveřejnění citlivých informací i poškození reputace organizace
ANONYMITA OZNAMOVATELŮ
Podle současného znění zákona musí každý oznamovatel povinně uvést jméno, příjmení a datum narození. Tím bude splněna definice oznámení a oznamovateli náleží ochrana podle zákona na ochranu oznamovatelů.
V případě anonymního podání (tedy oznámení, které neobsahuje údaje o jménu, příjmení a datu narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné vyvodit totožnost) se na oznamovatele nebude vztahovat zákonná ochrana.
COMPLIANCE MANAŽER A JEHO POVINNOSTI
Další povinností vyplývající z whistleblowingu je zvolení tzv. compliance manažera (neboli pověřené osoby). Compliance manažer musí mít přístup do oznamovacího systému a má povinnost vyřešit oznámení v diskrétnosti a v určitém termínu.
V případě, že podané oznámení nesplňuje zákonné definice (anonymita apod.), záleží na rozhodnutí pověřené osoby i na konkrétním znění, zda bude prošetřeno, či nikoliv.